موافقت کابل با بازدید هیئت فنی ایران از ذخایر سد «کجکی»

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور و سفیر ایران در افغانستان در یک مصاحبه تلویزیونی در پاسخ به پرسش‌هایی درباره مناسبات ایران و افغانستان اظهار داشت: حقابه هیرمند در چارچوب معاهده ایران و افغانستان باید تامین شود و این از نگاه حکمرانان امروز در افغانستان نیز به عنوان یک معاهده بین‌المللی الزام‌آور است که تغییر نظام‌ها موجب از بین رفتن آن نخواهد شد.

نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان در بخشی از اظهاراتش تاکید کرد: در موضوع حقابه هیرمند حکمرانان امروز در افغانستان خودشان را پایبند به این معاهده می‌دانند، از نگاه حکمرانان امروز در افغانستان این یک معاهده بین‌المللی و معاهده‌ای است که برایشان الزام آور است و تغییر نظام‌ها موجب از بین رفتن معاهدات نخواهد شد، چه به صورت کتبی در یادداشت‌های رسمی و چه به صورت گفتگو و مذاکرات، همه مسئولان امروز در کابل صحه می‌گذارند بر خود معاهده و الزام و پایبندی به اجرای این معاهده، از نظر حقوقی مشکلی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: آن‌ها نیز پایبندی خودشان را اعلام کرده‌اند، حتی در کنفرانس‌های مطبوعاتی و مصاحبه‌هایی که داشتند؛ غیر از آن نیز یادداشت‌های رسمی به ما دادند و اعلام کردند، در افکار عمومی هم این مسئله مطرح شده است.

کاظمی قمی همچنین با تاکید بر اینکه مسئله حقابه با جدیت پیگیری می‌شود اظهار داشت: مقامات کابل می‌گویند که مشکل در کم آبی است و می‌گوییم این را باید راستی آزمایی کنیم، الان قبول کردند که متخصصان ببینند این خودش به عنوان یک گام خوب است.

وی افزود: باید بتوانیم با افغانستان یک منطقه آزاد تجاری-مرزی ایجاد کنیم و بدین وسیله مرز را اقتصادی کنیم؛ پس انگیزه برای قاچاق کم خواهد شد. تروریسم از فقر برای یارگیری استفاده می‌کند. اگر اقتصاد مرزی بهبود پیدا کند، مسئله یارگیری حذف خواهد شد.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان