موزه ملی افغانستان با بیش از ۶۰ هزار آثار باستانی از تاریخی‌ترین‌‌های منطقه است

موزه ملی

معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان با اشاره به وجود بیش از ۶۰ هزار آثار باستانی در موزه ملی افغانستان گفت این موزه از تاریخی‌ترین موزه‌ها در سطح منطقه است.

به گزارش اتحادنیوز، «عتیق‌الله عزیزی» معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در مراسم گرامیداشت از روز «حفاظت از میراث‌های فرهنگی» اظهار داشت بیش از 60 هزار آثار باستانی در موزه ملی افغانستان نگهداری می‌شود.

وی افزود: موزه ملی افغانستان تاریخی‌ترین موزه‌ها در سطح منطقه است.

عزیزی با تأکید بر ارزش و اهمیت آثار باستانی افغانستان، آن را در سطح جهانی بی‌نظیر دانست و اذعان داشت در هر نقطه از افغانستان حداقل یک اثر تاریخی وجود دارد.

در این مراسم «حیات‌الله مهاجر فراهی» معاون مطبوعاتی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان نیز تاکید کرد: «به هیچ کسی اجازه قاچاق آثار باستانی را نمی‌دهد».

پیش از این، وزارت فرهنگ حومت طالبان گفته بود: حدود پنج هزار اثر باستانی در افغانستان ثبت شده و در صورت ثبت و بررسی دقیق، تعداد آثار تاریخی افغانستان به 15 تا 20 هزار محل افزایش خواهد یافت.

افغانستان دارای چشم‌انداز فرهنگی غنی است زیرا چندین امپراطوری و پادشاهی در دوران باستان این قلمرو را تحت تسلط خود داشته‌اند. از جمله اماکنی که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند می‌توان دره بامیان و بقایای موجود آن، موزه ملی در کابل و شهر قدیمی هرات را نام برد.

موزه ملی افغانستان مجموعه‌ای از گنجینه آثار باستانی و میراث فرهنگیِ افغانستان است. این موزه شامل دو طبقه در منطقه دارالامان، در جنوب‌غربی شهر تاریخی کابل قرار دارد.

در سال‌های جنگ تعداد زیادی از گنجینه‌های آن غارت و به کشورهای اروپایی منتقل شده است و برخی در حراجی‌های گوناگون خرید و فروش شده است.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان