رسانه عبری: فرماندهان ارتش در نشست‌های محرمانه خواهان توقف فوری جنگ هستند

رسانه عبری

یک رسانه عبری‌زبان به‌نقل از منابع آگاه سیاسی و امنیتی خبر داد؛ بنیامین نتانیاهو با تمامی توان خود به‌دنبال به شکست کشاندن توافق مبادله اسرا با حماس است، در حالی که افسران عالی‌رتبه ارتش خواهان آتش‌بس فوری هستند.

به گزارش اتحادنیوز،  روزنامه یدیعوت آحارانوت در گزارشی به نقل از منابع سیاسی و امنیتی که آنها را بسیار مطلع و حاضر در تل‌آویو توصیف کرد، خبر داد؛ نتانیاهو تلاش می‌کند با استفاده از ابزارهای رسانه‌ای که در اختیار دارد، بر افکار عمومی اسرائیل تأثیرگذاری کند و در صورت رسیدن به توافقی معقول توسط سرویس‌های امنیتی با حماس، آن را به‌بهانه آن که نتوانسته است پیروزی قاطع را برای اسرائیل به‌همراه آورد، رد کند و همه طرفداران توافق را مشتی شکست‌خورده توصیف کند که نمی‌خواهند پیروزی قاطع علیه حماس تحقق پیدا کند.

رونین برگمن تحلیل‌گر مسایل اطلاعاتی و امنیتی این روزنامه در این رابطه نوشت: بعد از سه ماه از انجام فاز اول از توافق مبادله اسرا برای همگان مشخص می‌شود که جامعه اسرائیل امروز گروگان یک موج از دروغ‌پراکنی و حتی خیال‌پردازی دور از واقعیت است که باعث شد جامعه اسرائیل برای مدتی در شرایطی از توهم زندگی کند.

این تحلیل‌گر صهیونیست افزود: باید این مسئله را باید مد نظر داشت که ارتش اسرائیل داخل باتلاق غزه گرفتار است و شرایط گروگان‌ها هم روز به روز دشوارتر می‌شود، جامعه اسرائیل هم در اطلاعاتی تحریف‌شده و دروغین غرق گردیده است.

تحلیل‌گر آحارانوت به نقل از مسئولین بسیار عالی‌رتبه ارتش اسرائیل فاش کرد: ارتش بر لزوم دستیابی به توافق آتش‌بس تأکید دارد، باید توافق مبادله اسرا با حماس به امضا برسد، اما محافل ارتش اسرائیل این مسئله را علناً اعلام نمی‌کنند.

او اضافه کرد: باید نتیجه‌گیری کرد که اسرائیل نمی‌خواهد اعتراف کند که آزادی اسرا امری ناشدنی است، از بین بردن حماس هم همین‌طور است اما به‌جای آن وزرای کابینه، سخنگویان، نخست وزیر و نهادهای امنیتی فقط یک پیام واحد را برای جامعه از بر شده‌اند؛ عملیات دو هدف اصلی دارد، از بین بردن زیرساخت‌های حکومتی و نظامی حماس و آزادی اسرا.

او در پایان نوشت: اسرائیل به حماس ضربه وارد کرده است اما با نقطۀ شکست حماس فاصله زیادی داریم.

این روزنامه عبری‌زبان در خبر دیگری هم اعتراف کرد؛ ارتش اسرائیل بعد از گذشت 147 روز از جنگ در نوار غزه به‌دلیل تلفاتی که در این جنگ متحمل می‌شود، هنوز هم در شوک قرار دارد.

به‌نوشته آحارانوت، حجم تلفات ارتش اسرائیل به‌حدی است که ستاد ارتش خواستار فراخوانی فوری 7500 افسر و سرباز احتیاط شده است اما کابینه اسرائیل به‌دلیل کمبود شدید بودجه فقط با فراخوانی 2500 نظامی موافقت کرده است.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان