شورای امنیت قطعنامه سازوکار تعامل با طالبان را تصویب کرد

شورای امنیت

شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه سازوکار تعامل با حکومت طالبان و نقشه راه نماینده ویژه این سازمان را برای افغانستان تصویب کرد.

به گزارش اتحادنیوز، شورای امنیت سازمان ملل گزارش «فریدون سینیرلی‌اوغلو» هماهنگ‌کننده این سازمان در امور افغانستان را با 13 رای مثبت و دو رای ممتنع چین و روسیه تصویب کرد.

هدف این قطعنامه رسیدگی به چالش‌های پیش روی افغانستان و ارتقای صلح، ثبات، رفاه و فراگیری در افغانستان عنوان شده و در آن بر اهمیت احترام به حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و وحدت ملی افغانستان تأکید شده است.

این قطعنامه همچنین بر ضرورت پرداختن به موضوعات مختلف از جمله نگرانی‌های بشردوستانه، مسئله حقوق بشر به‌ویژه برای زنان و دختران، اقلیت‌های مذهبی و قومی، و افراد در موقعیت‌های آسیب‌پذیر، امنیت و تروریسم، مواد مخدر، توسعه، چالش‌های اقتصادی و اجتماعی، گفتگو، حکومت‌داری و حاکمیت قانون تأکید می‌کند.

قطعنامه همچنین نقش زنان در جامعه افغانستان را به رسمیت می‌شناسد و بر اهمیت مشارکت کامل، برابر، معنادار و ایمن آنها و همچنین حمایت از حقوق بشر تأکید می‌کند و خواستار یک سازوکار برای تعامل جهت هدایت و ایجاد انسجام در فعالیت‌های سیاسی، بشردوستانه و توسعه است.

علاوه بر این، قطعنامه همچنین بر اهمیت رویکرد یکپارچه و منسجم میان بازیگران سیاسی، بشردوستانه و توسعه‌ای مرتبط، چه در داخل و چه خارج از سیستم سازمان ملل متحد، در ایجاد و حفظ صلح در افغانستان تأکید می‌کند.

قطعنامه همچنین از دبیرکل سازمان ملل می‌خواهد تا در مشورت با اعضای شورای امنیت، بازیگران و ذینفعان سیاسی مرتبط افغانستان، از جمله مقامات ذیربط، زنان افغان و جامعه مدنی، و نیز منطقه و جامعه بین‌المللی، فرستاده ویژه‌ای را برای افغانستان تعیین کند تا توصیه‌های ارزیابی مستقل سینیرلی‌اوغلو را بدون لطمه و تداخل در مأموریت یوناما در افغانستان اجرایی کند.

 

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان