برگزاری «کنفرانس ایران و بریکس» سه‌شنبه در تهران

برگزاری «کنفرانس ایران و بریکس»

کنفرانس« ایران و بریکس: چشم اندازها برای شراکت و همکاری» روز سه‌شنبه ۱۷ مرداد ماه با حضور مقاماتی از کشورهای مختلف از جمله معاون وزیر خارجه روسیه در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش گروه اتحاد نیوز، «کنفرانس ایران و بریکس: چشم اندازها برای شراکت و همکاری» سه‌شنبه ۱۷ مرداد ماه توسط معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در محل مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار می‌شود.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران از برگزاری این نشست خبر داده بود.

پیش از این حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در نشست وزرای خارجه دوستان بریکس در کیپ تاون آفریقای جنوبی اعلام کرده بود که قرار است این نشست برگزار شود.

در این نشست مقامات و سفرای پنج کشور عضو بریکس شامل هند، چین، برزیل، روسیه و آفریقای جنوبی به همراه سفرا و دیپلمات‌های سفارتخانه‌های خارجی مقیم تهران، مدیران و صاحبنظرانی از دستگاه‌های دولتی و خصوصی و نیز اساتید و دانشجویان دانشگاههای کشور در این کنفرانس یک روزه شرکت می‌کنند. 

کنفرانس مذکور با سخنان نماینده آفریقای جنوبی به عنوان رئیس دوره‌ای بریکس و مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه آغاز  و در ادامه، سه نشست تخصصی (پانل) برگزار خواهد شد.

در نشست اول با عنوان «بریکس و نقش آن در یک جهان چندقطبی در حال ظهور»، نمایندگان کشورهای عضو بریکس ضمن معرفی بریکس و دستاوردهای آن، درباره نقش این بلوک قدرتمند اقتصادی در نظام بین‌الملل سخنرانی خواهند کرد.

در پانل دوم تحت عنوان «ایران چندجانبه گرا»، برخی مدیران و صاحبنظران ایرانی به ارائه عملکرد موفقیت آمیز جمهوری اسلامی ایران در برخی ساختارهای چندجانبه در حوزه‌هایی نظیر انرژی، تزانزیت و فنآوری و نوآوری خواهند پرداخت.

همچنین قرار است دبیرکل سازمان اکو و دبیرکل سامان همکاری اقتصادی دی هشت و وزیر همگرایی اتحادیه اقتصادی اورآسیا نیز در این پانل به تشریح تجربیات سازمان‌های متبوع خود در همکاری با ایران بپردازند.

نشست سوم هم که تحت عنوان «ایران و بریکس: حال و آینده» است شرکت کنندگانی از ایران و کشورهای عضو بریکس به حوزه‌های بالقوه همکاری در ارتباط با وضعیت جاری گروه مزبور و ظرفیت‌ها و برنامه‌های آتی آن، فعالیت‌های چندجانبه و بین‌المللی ایران و زمینه‌های همکاری جمهوری اسلامی ایران با گروه کشورهای عضو بریکس در حوزه حمل و نقل و ترانزیت، انرژی، مالی و سرمایه گذاری، فناوری‌های نوین و… می‌پردازند.

همچنین قرار است حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در نشست پایانی این کنفرانس به ایراد سخنرانی بپردازد.

در این نشست سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه هم که در همین چارچوب برای شرکت در این نشست به تهران سفر کرده، در این نشست حضور خواهد داشت. 

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز دوشنبه ۱۶ مرداد ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران بیان کرد: موضوعات مختلفی برای تبادل نظر داریم. فردا سه‌شنبه ۱۷ مرداد ماه نشست مهمی را در مرکز مطالعات سیاسی وزارت خارجه شاهد خواهیم بود. در خرداد سالجاری وزیر خارجه ایران در نشست وزرای خارجه کشورهای بریکس و بریکس پلاس در کیپ تاون شرکت و سخنرانی داشت و ملاقات‌های دوجانبه‌ای انجام داد و به موضوعات مرتبط با همکاری‌های آتی ایران با بریکس پرداخت. موضوع عضویت ایران در بریکس مورد گفت‌وگو قرار گرفت. در همان سفر هم امیرعبداللهیان اعلام کرد که بزودی کنفرانسی را در تهران برگزار خواهیم کرد که ظرفیت‌های همکاری ایران و بریکس را مورد بررسی قرار دهیم و بر این اساس روز سه‌شنبه این کنفرانس در تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش فارس، ایده ایجاد گروه بریکس با نزدیکی چهار قدرت  اقتصادی در حال ظهور جهان شامل برزیل، روسیه، چین و هند در دوران اوج یکجانبه گرایی آمریکا در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی  شکل گرفت. نخستین نشست رسمی سران چهار کشور در سال ۲۰۰۹ در روسیه برگزار شد. آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۱ با دعوت چین در اجلاس سران بریکس رسما حضور یافت و نشست سران این گروه در سال ۲۰۱۳ به میزبانی آفریقای جنوبی برگزار شد. در سال ۲۰۱۵ ، بانک بریکس با نام بانک توسعه نوین تاسیس شد.

در حال حاضر، گروه بریکس بیشترین سهم از تولید ناخالص داخلی جهان (۳۱.۵ درصد) را در مقایسه با سایر بلوک‌های اقتصادی از جمله گروه هفت (۳۰.۷ درصد) به خود اختصاص داده است. همچنین پنج کشور عضو یک چهارم مساحت خشکی زمین و حدود ۴۰ درصد جمعیت جهان (۳ میلیارد و ۱۸۷ میلیون نفر در سال ۲۰۲۱) را دارا هستند.

پس از پیوستن آفریقای جنوبی به بریکس در سال ۲۰۱۰ ، تاکنون هیچ کشوری به عنوان عضو رسمی این گروه پذیرفته نشده و ترجیح کشورهای عضو در این سال‌ها، عمدتا  متوجه تحکیم آن بوده است.

۲۰ کشور متقاضی عضویت در بریکس هستند و قرار است در نشست سران بریکس در آفریقای جنوبی درباره معیارها و فرایند و زمانبندی پذیرش کشورهای مختلف متقاضی توافق شود.

جمهوری اسلامی ایران نیز از جمله کشورهایی است که در مناسبت‌های مختلف علاقه‌مندی خود به همکاری نزدیک با بریکس و نیز عضویت احتمالی در آن را اعلام کرده است.

کنفرانس فردا در تهران گامی در راستای شناسای ظرفیت‌های متقابل برای همکاری بین ایران و این گروه قلمداد می‌شود.

اخبار بیشتر

شبکه های مجازی:

لوگوی انستاگرام
لوگوی تلگرام

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان