چین اولین موشک با سوخت متان مایع را پرتاب کرد

چین اولین موشک با سوخت متان مایع را پرتاب کرد

به نقل از رویترز، یک شرکت خصوصی چینی امروز چهارشنبه اولین موشک اکسیژن مایع – متان جهان را در مدار زمین پرتاب کرد و رقبای آمریکایی را در ارسال چیزی که می تواند به نسل بعدی وسایل پرتاب به فضا تبدیل شود، شکست داد.

رسانه های دولتی گزارش دادند: موشک حامل ژوک-2 در ساعت 9 صبح به وقت محلی از مرکز پرتاب ماهواره جیوکوان در شمال غربی چین پرتاب شد و پرواز خود را طبق برنامه انجام داد.

پرتاب روز چهارشنبه، چین را از رقبای آمریکایی، از جمله «اسپیس ایکس» متعلق به «ایلان ماسک» و «بلو اوریجین» متعلق به «جف بزوس» ، جلوتر انداخت. رقابت این غول‌هایی فناوری بر سر پرتاب وسایل نقلیه حامل سوخت متان، که آلاینده‌گی کمتر دارند و در عین حال ایمن تر، ارزان تر و پیشران مناسب در موشک های قابل استفاده مجدد هستند، بوده است.

پرتاب این موشک به دست شرکت خصوصی لنداسپیس صورت گرفته که دومین پرتاب چینی‌ها از این نوع است. در ماه آوریل، شرکت دیگر چینی با موفقیت یک موشک نفت سفید-اکسیژن را پرتاب کرد و گامی دیگر به سمت توسعه موشک‌هایی برد که می‌توانند سوخت‌گیری مجدد و استفاده مجدد داشته باشند.

شرکت های فضایی تجاری چینی از سال 2014، زمانی که دولت اجازه سرمایه گذاری خصوصی در این صنعت را داد، به این بخش هجوم آورده اند.

گفته می‌شود موشک ZQ-۲ با موتورهای ژنراتور گاز می‌تواند محموله‌ای به وزن ۶۰۰۰ کیلوگرم را به مدار زمین در ارتفاع ۲۰۰ کیلومتری ببرد یا ۴۰۰۰ کیلوگرم محموله را به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین برساند. این موشک از متان انرژی می‌گیرد.

اخبار روز دنیا در اتحادنیوز

ما را در فضای مجازی دنبال کنید

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان