معاون بایدن: هر نوع عملیات نظامی اسراییل در رفح اشتباه است

معاون بایدن

معاون رییس‌جمهور آمریکا نسبت به حمله زمینی اسراییل به شهر رفح در جنوب نوار غزه ابراز نگرانی کرد.

به گزارش اتحادنیوز، به نقل از سی ان ان، «کامالا هریس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا نسبت به حمله زمینی اسرائیل به شهر رفح در جنوب نوار غزه ابراز نگرانی کرد و عواقب بزرگ را برای اسرائیل در صورت حمله زمینی به شهر رفح محتمل دانست.

هریس برای اولین بار در در پاسخ به این سوال که آیا اگر اسرائیل به سمت رفح حرکت کند عواقبی خواهد داشت یا خیر؟ پاسخ داد: «ما گام به گام پاسخ می‌دهیم و هر پاسخ و عواقبی می‌تواند محتمل باشد.»

هریس توضیح داد: «ما در گفت‌وگوهای متعدد و از هر نظر مشخص کرده‌ایم که هرگونه عملیات نظامی بزرگ در رفح یک اشتباه بزرگ خواهد بود.»

معاون جو بایدن افزود: «من نقشه‌ها را مطالعه کرده ام. جایی برای رفتن به رفح وجود ندارد. ما در حال بررسی سکونت حدود یک میلیون و نیم نفر در رفح هستیم که در آنجا هستند زیرا به آنها گفته شده است که به آنجا بروند تا امنیت داشته باشند… بنابراین ما کاملاً واضح اعلام کردیم که حرکت زمینی به رفح یا هر نوع عملیات نظامی در آنجا اشتباه است.»

این در حالی است که با وجود تبلیغات فراوان و گسترده درباره ساخت اسکله شناور آمریکا در سواحل غزه، اما پنتاگون هنوز درباره نحوه اجرای طرح ارسال کمک از این طریق به غزه تصمیم نگرفته است.

شبکه تلویزیونی ان بی سی نیوز به نقل از مقامات ناشناس گزارش داد که پنتاگون هنوز نمی‌داند چگونه طرح جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای ساخت اسکله شناور بدون ایجاد تهدید امنیتی برای سربازان آمریکایی را اجرا کند و این طرح نامشخص و بلاتکلیف است.

براساس این گزارش، طرح ساخت اسکله شناور آمریکا در سواحل غزه هنوز نهایی نیست، چون نحوه ارسال کمک‌ها به درون شهرهای غزه مشخص نیست.

پیشتر سناتور دمکرات مجلس سنای آمریکا با انتقاد از عملکرد این کشور در جنگ غزه، واشنگتن را شریک جنایات رژیم صهیونیستی عنوان کرده بود.

«جف مرکلی»، سناتور دموکرات آمریکایی اظهار داشت که آمریکا برای رسیدگی به وضعیت جاری در غزه نفوذ دارد و جهان نیز همین انتظار را از آن دارد.

مرکلی اظهار داشت که اصلاً قابل قبول نیست آمریکا به سیستم کمک‌رسانی که رژیم صهیونیستی ایجاد کرده، تکیه کند.

این سناتور دمکرات از دولت آمریکا خواست بی‌خیال سیستم کمک‌رسانی رژیم صهیونیستی شده و مستقیماً به غزه امدادرسانی کند.

وی گفت آمریکا به عنوان کشور ما در قحطی و فاجعه انسانی کنونی در غزه شریک است.

همزمان، «مارک وارنر»، رئیس کمیته اطلاعات سنای آمریکا در گفتگو با شبکه NBC گفت وقتی متوجه شده تنها بخش ناچیزی از شبکه تونل‌های حماس پاکسازی و نابود شده، شوکه شده است.

این شبکه همچنین به نقل از افسران آمریکایی تاکید کرد که حماس همچنان قادر است اسرائیل را به باتلاق‌هایی طولانی مانند درگیری‌های قبلی در لبنان بکشاند.

افسران آمریکایی عنوان کردند که عملیات نظامی رژیم صهیونیستی ضرباتی به رهبران حماس و زیرساخت‌های آن وارد کرده اما این جنبش همچنان از قدرت و توانمندی برخوردار است.

همزمان جنایات صهیونیست‌ها در نوار غزه با حمایت آمریکا همچنان ادامه دارد و شب گذشته منابع محلی فلسطینی اعلام کردند بر اثر بمباران منزل خانواده‌های الکردی و عیسی در شرق رفح در جنوب نوار غزه توسط جنگنده‌های اسرائیلی، ۱۱ نفر به شهادت رسیده و شماری هم زخمی شدند.

همچنین روزنامه واشنگتن پست در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده است که شماری از کارمندان دولتی آمریکا گفته‌اند قصد دارند در اعتراض به موضع دولت این کشور در قبال جنگ در غزه، استعفا دهند.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری مهر

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان