صنعا: آمریکا صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند

صنعا

وزارت خارجه دولت صنعا ضمن محکوم کردن اظهارات فرستاده آمریکا ضد یمن تأکید کرد: ما ضمن پایبندی به آزادی کشتیرانی بین‌المللی، همچنان به هدف قرار دادن کشتی‌های صهیونیستی یا کشتی‌هایی که به‌سمت بنادر فلسطین اشغالی در حرکت هستند، ادامه خواهیم داد.

به گزارش اتحادنیوز، وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن در بیانیه‌ای در واکنش به تحولات اخیر و تحرکات خصمانه‌ای که آمریکایی‌ها و متحدانشان در منطقه و به‌ویژه ضد یمن انجام می‌دهند اعلام کرد: نیروهای مسلح یمن به هدف قرار دادن کشتی‌های اسرائیلی یا کشتی‌هایی که به‌مقصد فلسطین اشغالی در حرکت هستند تا زمان توقف تجاوزات علیه غزه و رفع محاصره این منطقه ادامه خواهند داد.

وزارت خارجه صنعا تأکید کرد: ما به تضمین آزادی کشتیرانی بین‌المللی پایبندیم.

در ادامه این بیانیه آمده است که وزارت خارجه صنعا اظهارات «تیموتی لیندرکینگ» فرستاده ویژه آمریکا در یمن را در خصوص موضع دولت نجات ملی یمن در قبال مسئله فلسطین به‌شدت محکوم می‌کند. این نماینده آمریکایی مدعی شده بود که یمن در حال مجازات جامعه بین‌المللی است که هیچ ارتباطی با حوادث غزه ندارد.

بر اساس این بیانیه، آمریکا و کشورهای حامی رژیم صهیونیستی رویکرد اشتباهی را انتخاب کردند که صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند و پیامدهای آن تنها محدود به منطقه نخواهد بود. یمن همچنین جامعه بین‌المللی را مسئول وخامت اوضاع در منطقه به‌دلیل حمایت‌های نامحدود سیاسی، نظامی، مادی و لجستیکی واشنگتن و غرب از رژیم اشغالگر اسرائیل می‌داند.

وزارت خارجه صنعا از جامعه بین‌المللی خواست علت تنش در دریای سرخ را به‌صورت ریشه‌ای بررسی کند و در چارچوب توقف قلدری رژیم صهیونیستی و جنایات جنگی و نسل‌کشی که این رژیم علیه مردم فلسطین به‌راه انداخته است، گام بردارد.

دیروز «عبدالملک العجری» عضو هیئت مذاکره‌کننده صنعا نیز در این زمینه اظهار داشت: یک سری تلاش‌های دیپلماتیک و سیاسی توسط دولت صنعا و هیئت مذاکره‌کننده یمن در چارچوب توضیح موضع کشور ما درباره آزادی کشتیرانی جهانی انجام شده است، اما تحرکات خطرناکی از جانب آمریکا و انگلیس برای تخریب روند سیاسی در این زمینه و نیز بازگرداندن جنگ به یمن و ایجاد هرج‌ومرجی که کشتیرانی جهانی را تهدید می‌کند، وجود دارد. هدف آمریکا از این اقدامات خصمانه فرار از مسئولیت خود در تجاوزات به غزه و جلوگیری از توقف این جنایات است.

این مسئول یمنی تأکید کرد: رژیم صهیونیستی و متحدان آمریکایی و انگلیسی آن طرف‌هایی هستند که ماجراجویی‌های حساب‌نشده انجام می‌دهند، اما یمن از همان روز اول تأکید کرد که به‌دنبال گسترش درگیری‌ها نیست و تلاش‌های آن در چارچوب حمایت از مردم غزه از طریق وارد کردن فشارهای بین‌المللی و منطقه‌ای به اسرائیل است.

در شرایطی که رهبری سیاسی و نظامی و ملت یمن بر ادامه عملیات‌های این کشور علیه کشتی‌های اسرائیلی در دریای سرخ و کشتی‌هایی که به‌مقصد فلسطین اشغالی حرکت می‌کنند تا زمان توقف تجاوزات علیه غزه تأکید دارند، آمریکا که در تشکیل ائتلاف دریایی ضد یمن شکست خورده طی روزهای اخیر دست به اقدامات متجاوزانه و خصمانه‌ علیه یمنی‌ها از جمله حمله به مواضعی در این کشور و قرار دادن مجدد نام انصارالله در لیست به‌اصطلاح «تروریسم» زده است.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان