رسانه‌های عبری: حماس مهمات موردنظر خود را از ارتش اسرائیل تهیه می‌کرد

حماس

طی یکصد و چند روز گذشته از جنگ اسرائیل علیه نوار غزه نه‌تنها مراکز تولید سلاح برای حماس متوقف نشدند، بلکه رزمندگان فلسطینی از موشک‌های عمل‌نکرده ارتش اسرائیل برای تولید موشک و گلوله‌های ضدزره استفاده می‌کنند.

به گزارش اتحادنیوز، روزنامه یدیعوت آحارانوت در گزارشی اعلام کرد: مسئولین اطلاعاتی و نظامی اسرائیل به این نتیجه رسیده‌اند که بخش عمده‌ای از تسلیحاتی که حماس بعد از آغاز جنگ زمینی علیه نوار غزه از آن استفاده می‌کند از منبع غیر قابل پیش‌بینی همچون ارتش اسرائیل تأمین شده است.

در ادامه این گزارش که با استناد به گزارش یک رسانه آمریکایی تهیه شده تأکید شده است: برای سال‌های متمادی این تصور وجود داشت که حماس سلاح‌های خود را از طریق قاچاق و از راه تونل‌ها تأمین می‌کند اما اطلاعات جدید به‌دست‌آمده نشان دادند که این گروه با استفاده از بازیافت هزاران گلوله و موشکی که ارتش اسرائیل علیه نوار غزه به‌کار گرفته و عمل نکرده است، زرادخانه تسلیحاتی خود را به وجود آورده است، در حالی که سلاح‌های نیروهایش نیز از طریق سلاح‌های به‌سرقت‌رفته از داخل پایگاه ارتش اسرائیل تأمین شده است.

در ادامه این نوشتار به نقل از گزارش اصلی آمده است: اطلاعات امنیتی جمع‌آوری‌شده نشان می‌دهند همان‌طور که اسرائیل در کشف و خنثی کردن برنامه‌های حماس پیش از عملیات غافلگیرانه 7 اکتبر ناکام بود، از منبع اصلی تأمین سلاح و مهمات این گروه هم اطلاع نداشت و در این رابطه هم شکست سختی را متحمل شده است،
این در حالی است که در گزارشی که اوایل سال گذشته میلادی منتشر شد مشخص گردید که هزاران گلوله و صدها تفنگ و نارنجک از پایگاه‌های ارتش اسرائیل به سرقت رفته‌اند که برخی از آنها به دست فلسطینیان در یهودا و سامره (کرانه باختری) رسیده‌اند اما اکنون مشخص شده است مقادیر بیشتری از آن از طریق صحرای سینا وارد غزه شده‌اند و این اطلاعات به آن معنی است که سلاح دشمن خود را ما تأمین می‌کردیم.

در بخش دیگری از گزارش هم تأکید شده است: وقتی نیروهای چک و خنثای ارتش اسرائیل یکی از موشک‌های شلیک‌شده علیه اسرائیل را خنثی کردند، مشخص شد این موشک شباهت زیادی به موشک‌هایی دارد که پیش‌تر به‌سوی نوار غزه شلیک می‌شد و ظاهراً عمل نکرده است و حماس از روی آن کپی‌برداری کرده است.

دو منبع اطلاعاتی اسرائیلی هم اعلام کردند: تا 7 اکتبر حدود 12 تونل کوچک بین سینا و نوار غزه مشغول فعالیت بودند که به‌گفته سخنگوی دولت مصر ارتش این کشور آنها را در طرف مصری مسدود کرد ازای‌نرو بخش عمده‌ای از تسلیحاتی که حماس در زمان حاضر در اختیار دارد از طریق مناطق تحت کنترل اسرائیل به نوار غزه منتقل شده است.

به‌نوشته آحارانوت، تحقیقات انجام‌گرفته نشان می‌دهند که حماس توانمندی بسیار بالایی در بازیافت تسلیحات عمل‌نکرده اسرائیل پیدا کرده است و در جنگ‌های سابق توانسته است حتی کلاهک‌های انفجاری به‌وزن 900 کیلوگرم را با خنثی کردن از مواد منفجره آن برای تولید مهمات خود استفاده کنند، بدین شکل باید گفت که حماس صنایع نظامی قابل‌توجهی را در غزه در اختیار دارد.

به‌اعتقاد کارشناس امنیتی اسرائیلی، بخشی از این تولید سلاح و مهمات حماس روی زمین اما قسمت عمده آن زیر زمین است و این صنعت قادر است نیاز حماس را تأمین کند.

روزنامه معاریو هم در گزارشی در این رابطه اعلام کرد، دست‌کم 10 درصد از مهمات به‌کاررفته در جنگ‌ها عمل نمی‌کنند، اما در رابطه با اسرائیل این رقم بسیار بالاتر است به‌ویژه که در جنگ فعلی برخی از مهمات به‌کار گرفته‌شده علیه نوار غزه متعلق به موشک‌های جنگ ویتنام هستند، پس احتمال عمل نکردن 15 درصد از این تسلیحات وجود دارد.
گرچه پیش‌بینی می‌شد که این کار صورت بگیرد اما حجم موجود به‌شدت کارشناسان را غافلگیر کرده است.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان