مهاجرستیزی جدید در راستای یک پروژه کهنه/مهاجرین شناسنامه می‌گیرند!

مهاجر ستیزی

درحالی که سازمان ملی مهاجرت ، درپی ساماندهی مهاجرین مجاز درتمام سطوح و اخراج مهاجرین غیرمجاز است، این روزها موج جدید مهاجر ستیزی را تحت عناوینی چون گرفتن شناسنامه توسط اتباع و شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و… از سوی برخی رسانه‌ها شاهد هستیم این اولین بار نیست آخرین بارهم نخواهد بود.

به گزارش اتحادنیوز، همزمان با طرح ساماندهی و یکپارچه‌سازی خدمات به مهاجرین مجاز، سازمان ملی مهاجرت طرح تجمیع سرمایه‌های خُرد را نیز برای اتباع مجاز در دستور کار قرارداده است که برخی‌ رسانه‌ها باتیتر‌های زرد به آن واکنش نشان داده اند.

طرح سرمایه‌گذاری خُرد و کلان اتباع چیست؟

۱۲ تیر ماه امسال بود که تفاهم‌نامه‌ای با عنوان «جذب و مدیریت سرمایه‌های خرد و کلان اتباع و مهاجران خارجی» میان بانک ملی ایران و سازمان ملی مهاجرت به امضا رسید. بر اساس این تفاهم‌نامه مهاجران می‌توانند منابع مالی و درآمدهای خود را در بانک ذخیره کنند تا از طرفی این سرمایه‌ها در چرخه تولید و فعالیت‌های اقتصادی کشور ایران استفاده شود و از طرف دیگر مهاجران در سود حاصل از فعالیت‌ها شریک باشند. سرمایه اولیه شرکت در این طرح در استان‌ تهران ۱۵۰ میلیون و دیگر استان‌ها ۱۰۰ میلیون است.

این طرح مشمول چه طیف‌هایی از مهاجرین خارجی می‌شود؟

این طرح برای تمام مهاجرین مجاز و مقیم ساکن ایران بوده و کسانی که غیرقانونی وارد ایران شده‌اند و یا در آینده بصورت قانونی(ویزای گردشگری، زیارتی و درمانی) و غیرقانونی وارد ایران می‌شوند مشمولین این طرح نیستند.

از طرف دیگر تا پیش از این، مهاجرانی که برگه سرشماری داشتند تسهیلات محدودی دریافت می‌کردند، اما با شرکت در این طرح می‌توانند کارت بانکی و سیم کارت دریافت کنند، تردد بین شهری و بیمه داشته باشند. در حقیقت، برگه سرشماری صرفاً به آنها کمک می‌کرد یک مهاجر غیرقانونی به شمار نروند و از کشور اخراج نشوند. همچنین حُسن دیگر این طرح در آن است که با شریک کردن مهاجران در فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی کشور، حس زندگی شرافتمندانه و شهروندی برای آنها ایجاد می‌شود.

طی این روزها تصاویری از صف‌های طولانی از صادق‌علی ورامین در فضای مجازی منتشر شده است که برخی رسانه‌ها با عناوین مختلف از آن نامبرده اند. درحالی که این مهاجرین مجاز بوده و صرفا جهت شرکت دراین طرح به این مرکز مراجعه کرده‌اند.

در بحبوحه انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران تصاویری از فرد تاجیک‌تبار و اهل افغانستان منتشر شد که می‌گوید با وارد کردن سرمایه به ایران توانسته است تابعیت بگیرید.

حال سوال این جاست ، چه طیف از اتباع خارجی می‌تواند تابعیت ایران را دریافت کند؟

طبق بند پنجم ماده 976 قانون مدنی ایران کسانی که در این‌کشور از پدری که تبعه خارجه است بوجود آمده و دارای گواهی ولادت ویژه اتباع خارجه از ثبت احوال محل تولد طفل بوده و پس از رسیدن به 18 سال تمام شمسی لااقل یکسال دیگر در ایران اقامت کرده باشند، پس از تأئید اقامت توسط نیروی انتظامی و اخذ سند تابعیت از اداره تابعیت وزارت امور خارجه، می‌توانند درخواست شناسنامه از سازمان ثبت احوال را داشته باشند. اما نکته قابل تامل اینکه این مورد نیز اجرا نشده است.

اخذ اقامت ایران از طریق تجارت و سرمایه‌گذاری

اخذ اقامت و تابعیت ایران مانند بسیاری از کشورهای دیگر دنیا، با کمک سرمایه‌گذاری در ایران هم امکان‌پذیر شده است. به این شکل که افراد غیر‌ایرانی می‌توانند با سرمایه‌گذاری در حدود ۲۵۰ هزار یورو در ایران اقامتی پنج‌ساله را اخذ کنند. این مبلغ یا مبلغ‌های معادل آن البته با ارزهای دیگر، حداقل مبلغ مورد نیاز است. اتباع خارجی علاوه بر سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن یا اوراق مشارکت می‌توانند این مبلغ را در بانک‌های ایران هم سپرده‌گذاری کنند و اقامت پنج‌ساله بگیرند.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان