برخی مسائل باید از موضوع به رسمیت شناسی طالبان تفکیک شود

گروه بین‌المللی بحران در مطلبی تاکید کرد مسئله همکاری‌های امنیتی با افغانستان و ثبات اقتصادی این کشور باید از موضوع به رسمیت شناختن طالبان تفکیک شود.

به گزار خبرگزاری اتحاد نیوز؛ «گریم اسمیت» تحلیلگر ارشد گروه بین‌المللی بحران در مطلبی با عنوان «بازنگری در گفتگو با طالبان» نوشت: مذاکرات با طالبان نتوانسته آنها را از نظر سیاسی فراگیرتر کند یا سبب رعایت کامل حقوق زنان شود.

وی ادامه داد: بنابراین دستورکار تلاش‌های دیپلماتیک باید متمرکزتر باشد و موضوعاتی مانند همکاری امنیتی و ثبات اقتصادی از مسئله به رسمیت شناختن بین‌المللی طالبان تفکیک گردد.

این تحلیگر مسائل سیاسی گفت: طالبان از مصالحه درباره سیاست‌های خود در ازای وعده روابط بهتر با دولت‌های خارجی و نهادهای جهانی خودداری می‌کنند. این بن‌بست دیپلماتیک می‌تواند سال‌ها ادامه داشته باشد. اما تأثیر آن بر مردم افغانستان است. در حالی که این کشور یکی از بدترین بحران‌های اقتصادی و بشری جهان را تجربه می‌کند.

اسمیت ادامه داد: زمان آن فرا رسیده که قدرت‌های خارجی به‌ویژه در غرب، درباره احکام اساسی در مورد نحوه تعامل خود با طالبان تجدیدنظر کنند. همانطور که دبیرکل سازمان ملل در اوایل سال جاری گفته بود باید تلاش‌ها در جهت هدف ادغام مجدد افغانستان در سیستم‌های سیاسی و اقتصادی جهانی ادامه یابد.

وی با اشاره به دو نقص اساسی تلاش‌های کنونی دیپلماتیک غرب تصریح کرد: اول، جاه‌طلبی بیش از حد، تا به حال باید مشخص شده باشد که تلاش برای تغییر اساسی ماهیت طالبان و دولت آنها خیال واهی است. دوم، اشتباه است که حل و فصل بسیاری از مشکلاتی که نیاز به رسیدگی فوری دارند و بر افغان‌ها تأثیر می‌گذارند را منوط به پیشرفت در سطح بالای مذاکرات کنیم، جایی که پیشرفت به کندی اتفاق می‌افتد.

تحلیلگر ارشد گروه بین‌المللی بحران ادامه داد: دستورکار دیپلماتیک باید متمرکزتر باشد و موضوعاتی مانند همکاری امنیتی و ثبات اقتصادی باید از مسئله به رسمیت شناختن بین‌المللی طالبان تفکیک شود. زندگی و معیشت میلیون‌ها نفر در افغانستان و منطقه نباید برای  مدتی نامعلوم گروگان تلاش‌های بیهوده در گفتگوهای سیاسی با طالبان باشد.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان