وال استریت ژورنال: عربستان میزبان مذاکرات صلح روسیه و اوکراین خواهد بود

عربستان

به گزارش گروه اتحاد نیوز، روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» اعلام کرد که عربستان سعودی قصد دارد میزبان مذاکرات صلح مربوط به جنگ اوکراین و روسیه باشد.

این روزنامه  نوشت که در این نشست، مسئولان بلندپایه 30 کشور جهان حضور دارند. قرار است این نشست در جده و در 5 و 6 آگوست (14 و 15 مردادماه) برگزار شود.

بر اساس گزارش این روزنامه آمریکایی، عربستان سعودی قرار است در اوایل ماه آینده یعنی آگوست  میزبان مذاکرات صلح میان کشورهای غربی، اوکراین و کشورهای مهم در حال توسعه از جمله هند و برزیل باشد.

وال استریت ژورنال در ادامه نوشت که  این مذاکرات همزمان با تشدید تلاش اروپا و واشنگتن برای افزایش حمایت بین‌المللی از خواسته‌های صلح اوکراین انجام خواهد شد.

این روزنامه تأکید کرد که از جمله کشورهای دعوت‌شده از سوی عربستان سعودی کشورهای اندونزی، مصر، مکزیک، شیلی و زامبیا هستند. انگلیس، آفریقای جنوبی، لهستان و اتحادیه اروپا مشارکت خود را نیز اعلام کرده‌اند.

وال استریت ژورنال اعلام کرد که این نشست بدون حضور روسیه برگزار می‌شود.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه اخیراً در دیدار با هیئت آفریقایی پیرامون اوضاع اوکراین در چارچوب نشست روسیه ـ آفریقا اعلام کرد که همچنان برای انجام مذاکرات آمادگی دارد و مسکو بر این عقیده است که همه مشکلات باید از طریق مذاکره حل شود، اما ناتو و اوکراین از چنین مذاکراتی، از جمله در خصوص مسائل امنیتی، خودداری می‌کنند.

وی گفت: «ما معتقدیم که مشکل همین دیروز به‌وجود نیامده، بلکه توسط برخی از نیروهای غربی از مدتها قبل تحریک شده است که سال‌ها در تدارک یک جنگ ترکیبی با کشور ما بودند و هر کاری انجام دادند تا اوکراین را به ابزاری برای تضعیف پایه‌های امنیت روسیه و برای آسیب رساندن به موقعیت روسیه در جهان و تضعیف حاکمیت آن تبدیل کنند.»

عربستان سعودی از آغاز جنگ روسیه و اوکراین روابط خوبی با هر دو کشور داشته و تلاش کرده است به‌عنوان یک میانجیگر بین کی‌یف و مسکو برای پایان دادن به این جنگ عمل کند.

ماه گذشته نیز «ولادیمیر کولوکولتسف» وزیر کشور روسیه که در فهرست تحریم‌های غرب قرار دارد، به ریاض سفر و با «عبدالعزیز بن سعود بن نایف» همتای سعودی خود دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

«فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان سعودی اخیراً اعلام کرد: هیچ راهی برای حل بحران اوکراین جز از طریق گفتگو وجود ندارد. ما به روابط خوب با روسیه و اوکراین تمایل داریم.

«محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در نشست جده اعلام کرد: ما از تلاش‌های بین‌المللی برای حل بحران اوکراین حمایت می‌کنیم و آماده میانجیگری میان روسیه و اوکراین هستیم.

اخبار بیشتر:

اخراج همکاران افغانستانی آمریکا از پاکستان

حاج‌ علی‌اکبری: عاشورا روز تجدید عهد و تمسک به قرآن است/ نورخدا خاموش شدنی نیست

شبکه های اجتماعی:

لوگوی فیسبوک
لوگوی انستاگرام
لوگوی فیسبوک

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان