مجسمه‌ای از افغانستان در آمریکا کشف شد

مقامات امریکایی تایید کردند که یک مجسمه‌ سنگی که قدمت آن به قرن سوم می‌رسد و‌ گمان می‌رود که منشأ آن افغانستان باشد، از انباری در بندر سیاتل، در غرب واشنگتن کشف و ضبط شده است.

سرویس بین‌الملل: مقام‌های پولیس امریکا گفته اند که یک مجسمه سنگی کم‌یاب که گمان می‌رود منشأ آن افغانستان باشد را در بندر سیاتل واشنگتن کشف کرده‌اند.

به نقل از جمهور، گفته می‌شود که قدامت این مجسمه‌ سنگی به قرن سوم باز می‌گردد که پولیس آن را از انباری در بندر سیاتل، در غرب واشنگتن کشف و ضبط کرده‌است.

قیمت این مجسمه بیش از 500 هزار دالر پیش‌بینی شده‌است. واحد تحقیقاتی امنیت داخلی و شاخه تحقیقاتی گمرگ و حفاظت مرزی ایالات متحده، این اثر باستانی را هنگام عبور از بندر سیاتل کشف و ضبط کرده‌اند.

مقامات این اداره به یک رسانه محلی به نام یو‌اس‌تایمز‌ پست گفته‌اند از افرادی که این اثر باستانی را به ایالات متحده آورده، در مورد چگونگی دستیابی به این مجسمه سنگی پرسیدیم و آن‌ها گفتند که آنرا در سال 1958 از یک خانواده به دست آورده بودند.

رابرت هامر، نماینده ویژه برای حفاظت از مرزها، می‌گوید که این کالا در بازار سیاه دارای ارزش بالای بوده، اما «ارزش واقعی» آن در کشور اصلی‌اش است.

به گفته این رسانه “قاچاق آثار باستانی با کاهش ثبات سیاسی، افزایش می‌یابد.

پس از خروج نیروهایی امریکایی از افغانستان، وزارت امور خارجه امریکا واردات بسیاری از آثار هنری و باستانی افغانستان را به ایالات متحده ممنوع اعلام کرد.”

هامر می‌گوید که واردات آثار باستانی و هنری موجب می‌شود تا افراد فرصت “دزدی و غارت” اقلام باستانی را از کشور مادری به دست بیاورند و با سود بالا به فروش برسانند.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان