اعتراف وزارت دفاع انگلیس به جنایت جنگی در افغانستان

انگلیس، جنایات جنگی، افغانستان

معاون وزیر دفاع انگلیس در اظهاراتی اعتراف کرد هیچ مدرکی نتوانسته پیدا کند تا ادعای دست داشتن نظامیان کشورش در جنایت جنگی علیه افغان‌های غیرمسلح را رد کند.

به گزارش اتحادنیوز، «جانی مرسر»، معاون وزیر دفاع انگلیس به یک هیئت تحقیق در اظهاراتی گفت: هیچ مدرکی نتوانسته بیابد تا ادعای دست داشتن نیروهای هوایی ویژه کشورش در جنایت جنگی علیه افغان‌های غیرمسلح را رد کند.

وی افزود: افغان‌های غیرمسلح به احتمال بسیار به ضرب گلوله کماندوها کشته شدند.

جانی مرسر که مسئولیت امور نظامیان سابق را به عهده دارد اظهارداشت: به دنبال شواهدی برای رد اتهامات جنایات جنگی نیروهای نظامی ویژه انگلیس در افغانستان است، اما هنوز نتوانسته مدرکی بیابد و فرماندهان نیروهای ویژه نیز نتوانستند به سئوالات اساسی پاسخ دهند.

یک قاضی دادگاه انگلیس درباره مسئله جنایت جنگی علیه افغان‌های غیرمسلح تحقیق می‌کند. این بحث زمانی بالا گرفت که از کشتار فراقانونی افراد غیرمسلح به دست نظامیان نیروهای ویژه انگلیس در افغانستان طی سال‌های 2010 تا 2013 میلادی، گزارش‌های تحقیقی منتشر شدند.

گفته شده که این افراد در حالی کشته شدند که در آن زمان هیچ تهدیدی برای نیروهای انگلیسی نبودند.

رسانه‌های انگلیس اعلام کردند مسئول امور کهنه سربازان این کشور گفته است تعدادی از نیروهای ویژه به او خبر دادند که به احتمال بسیار این ادعا درست است.

جانی مرسر از سال 2008 تا 2009 به عنوان افسر نیروهای ویژه انگلیس در افغانستان خدمت کرده بود.

وی گفت که در زمان خدمتش در افغانستان حس می‌کرد چیزی غیر عادی در میان نیروی هوایی ویژه رخ داده است.

بر اساس تحقیقات یک سازمان حقوقی انگلیسی به نام «لی دی» که از دسامبر 2022 آغاز شد، نیروهای ویژه انگلیسی در افغانستان بین سال‌های 2010 تا 2014 دستکم 80 غیرنظامی افغان را کشته‌اند.

«تایمز» انگلیس نیز در گزارشی فاش کرده بود پیش از بازدید بازرسان از مقر نیروهای ویژه در لندن به عنوان بخشی از تحقیقات جنایات جنگی، فرماندهان انگلیسی پرونده‌های مربوط را از بین برده‌اند.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان