روابط افغانستان و هند گرم می‌شود؟

روابط

رسانه «هندوستان تایمز» در گزارشی گسترش روابط دهلی‌نو با حکومت طالبان را با نگاهی به رویدادهای دو سال اخیر بررسی کرد.

به گزارش اتحادنیوز، هند در آگوست 2021، پس از تسلط طالبان بر کابل، تمام دیپلمات‌ها و مقامات خود را از افغانستان خارج کرد؛ تا اینکه در ماه ژوئن 2022، دهلی‌نو با استقرار یک تیم «فنی» در سفارت، حضور دیپلماتیک خود را در این کشور از سرگرفت.

«هندوستان تایمز» گزارش داد پس از این تحولات، هفته گذشته هند در میان 11 کشوری بود که در نشست ابتکار همکاری‌های منطقه‌ای که توسط طالبان در کابل برگزار شده بود، شرکت کرد و این نشان دهنده تعامل رو به رشد بین دو طرف بود.

نکته حائز اهمیت این بود که در این نشست از استقرار کاردار برای سفارت هند در کابل رونمایی شد؛ پیش از این دهلی‌نو تنها حضور تیم فنی خود در افغانستان را تأیید کرده بود.

«آشوک ساجانهار» سفیر سابق هند در قزاقستان با اشاره به برخی از مقامات حکومت طالبان که در هند تحصیل کرده بودند اظهارداشت: هند هیچ جاه‌طلبی ارضی نداشته و در توسعه افغانستان مشارکت داشته و دارد.

این دیپلمات هندی تأکید کرد برخلاف تصور قبلی، خطر حملات تروریستی به هند از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان کاهش یافته است.

هندوستان تایمز در ادامه با اشاره به گسترش روابط دیپلماتیک هند با افغانستان نوشت: چند روز پس از دعوت سفارت هند در امارات از «بدرالدین حقانی» کاردار طالبان در ابوظبی برای حضور در جشن روز جمهوری، «حفیظ ضیا احمد» از سخنگویان وزارت خارجه به نقل از نماینده هند گفته بود دهلی‌نو از همه ابتکارات متمرکز بر ثبات افغانستان حمایت می‌کند.

ضیا احمد به نقل از نماینده هند در شبکه اجتماعی ایکس نوشته است: «هند فعالانه در ابتکارات بین‌المللی و منطقه‌ای در رابطه با افغانستان شرکت می‌کند و از هر تلاشی که منجر به ثبات و توسعه افغانستان می‌شود، حمایت می‌کند».

«ملا محمد یعقوب» وزیر دفاع حکومت طالبان خردادماه سال 1401 به رسانه هندی «نیوز 18» گفته بود: ما انتظارات زیادی از هند داریم، زیرا این کشور در گذشته کمک‌های زیادی به افغانستان کرده است. وقتی دولت ما (طالبان) تشکیل شد، هند به کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ادامه داد.

به نظر می‌رسد با وجود تنش‌های اخیر حکومت طالبان با پاکستان، اگرچه روابط کابل و دهلی‌نو گرمتر خواهد شد اما به زمان بیشتری نیاز دارد.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان