دشمن به‌دنبال افغانی‌ستیزی و درگیری بین ایرانی‌ و افغانستانی است

دشمن

وزیر داخله‌ جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تحولات تازه در حوزه مهاجرین افغانستانی در این کشور، هشدار داد: «دشمن به‌دنبال افغانی‌ستیزی و درگیری بین ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها است که این مورد پذیرش ما نیست». در عین حال، معاون سیاسی ولایت یزد ادعای آتش زدن خانه های مهاجرین در شهر میبد را تکذیب کرده است.

به گزارش اتحادنیوز، احمد وحیدی که در سفر به ولایت اهواز ایران در یک نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان در شهر اهواز سخن می گفت، بار دیگر تأکید کرده است که مهاجرین غیرقانونی افغانستان مقیم ایران باید به این کشور برگردانده شوند.
به گزارش تسنیم، او افزود که مهاجرین افغانستان ‌به‌صورت موقت در ایران زندگی می‌کنند و «وقتی بستر آماده شد، باید به کشور خود بازگردند».
وحیدی تأکید کرده است: «اتباعی که مجوز ندارند باید برگردانده شوند و کسانی هم که مجوز دارند، باید سامان‌دهی شوند».
وی اضافه کرده که درباره‌ بازگرداندن مهاجرین با حکومت سرپرست افغانستان صحبت کرده و امارت اسلامی از ایران فرصت و زمان خواسته است.

بیشتر بخوانید

اتحادیه علمای جهان اسلام: کمک به مردم افغانستان در شرایط کنونی واجب است

اتحادیه اروپا: برای کمک به افغانستان متعهد هستیم

اخیرا در یک درگیری، یک جوان ایرانی به دست یک شهروند خارجی، که هویت آن اعلام نشده، در شهر میبد ولایت یزد به قتل رسیده است، اما گفته می‌شود که او شهروند افغانستان است. قتل این جوان اعتراض شهروندان ایران را در این شهر و یزد در پی داشت.
به دنبال این اعتراض، که بر اساس گزارش‌ها با کمک نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی کنترول شد، ادعا شده بود که گروهی به محل اقامت مهاجرین در مهمان‌شهر میبد هجوم برده و خانه‌های مهاجرین را به آتش ‌کشیده است؛ ادعایی که مقام‌های محلی در ولایت یزد آن را تکذیب کردند.
علی‌اکبر عزیزی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی ولایت یزد گفته است: «تصاویر منتشرشده در فضای مجازی مربوط به حریق در یک ضایعاتی در میبد بوده است و هیچ‌گونه ارتباطی به منازل افاغنه (شهروندان افغانستان) در مهمانشهر میبد ندارد.»
این در حالی است که افزایش شمار مهاجرین افغانستانی در ایران در طول بیش از دو سال گذشته به‌گونه‌ی قابل توجهی افزایش یافته است. در کنار، از ابتدای امسال یک موج افغانستانی‌هراسی و مهاجرهراسی گسترده از سوی برخی جریان ها به خصوص رسانه های معاند با جمهوری اسلامی ایران، و همچنین همسویی برخی رسانه ها در این کشور به راه افتاده و تا اندازه ای فضای همزیستی مسالمت آمیز بین جامعه میزبان و مهمان را مخدوش کرده است.
با این وجود، وزارت داخله ایران با تشکیل سازمان ملی مهاجرت، بر سازمان دهی و مدیریت هوشمند مهاجرین قانونی در این کشور و همچنین بازداشت و اخراج مهاجرین غیرقانونی تأکید کرده است.

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان