اخراج اجباری پناهجویان با مدرک روابط با کابل را تیره می‌کند

سخنگوی ایالت «خیبرپختونخوا» با تأکید بر اینکه افغان‌های دارای اقامت قانونی نباید مورد آزار و اخراج قرار بگیرند، هشدار داد هرگونه اقدام دراین زمینه می‌تواند روابط افغانستان و پاکستان را تیره کند.

به گزارش از خبرگزاری اتحاد نیوز؛ «محمدعلی سیف» سخنگوی ایالت خیبرپختونخوا پاکستان با اشاره به آغاز روند اخراج جمعی افغان‌های دارای مدرک قانونی در این کشور تصریح کرد اتباع افغان که به طور قانونی در پاکستان زندگی می‌کنند نباید «آزار یا اخراج شوند».

وی همچنین در ادامه هشدار داد هر اقدامی در این زمینه می‌تواند روابط بین پاکستان و افغانستان را تیره کند.

دولت فدرال پاکستان مرحله دوم اخراج پناهجویان افغان از این کشور را از دوشنبه (27 فروردین) آغاز کرده است؛ در این روند قرار است افغان‌های دارنده کارت‌های اقامتی (ای‌سی‌سی/کارت شهروندی افغانستان) شناسایی و اخراج شوند.

سخنگوی دولت محلی خیبرپختونخوا به «داون نیوز» گفت همه پناهجویان غیرقانونی افغان در این ایالت پیش از این به کشورشان بازگردانده شده‌اند و در حال حاضر هیچ اقدامی علیه اتباع افغان دارای مدارک  اقامتی قانونی در جریان نیست.

سیف افزود تنها افغان‌هایی که در این ایالت باقی مانده‌اند، بر اساس قوانین پاکستان و قطعنامه‌های بین‌المللی نهادهایی مانند کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، کارت شهروندی افغانستان را در اختیار دارند.

وی تصریح کرد: دولت فدرال فقط موظف کرده است تا تعداد افغان‌های قانونی در ایالت خیبرپختونخوا را بررسی کنیم و در نهایت بررسی‌ها نشان داد که 359 هزار اتباع قانونی در این ایالت زندگی می‌کنند.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان