آزمایش سگ رباتیک برای سیاه نوردی

آزمایش سگ رباتیک برای سیاه نوردی

گروهی از محققان مشغول آموزش سگ های رباتیک هستند تا در دهانه های ماه و دیگر سطوح سیاره ای چالش برانگیز ناوبری کنند.

به گزارش اتحادنیوز، به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، پژوهشگران دانشگاه های مختلف و مرکز فضایی جانسون به عنوان بخشی از تحقیقی با بودجه ناسا یک ربات چهارپا به نام اسپریت رادر یخچال پالمر(Palmer Glacier) واقع در ایالت اورگان آزمایش کردند. طی این آزمایش 5 روزه اسپریت روی سطوح مختلف عبور و با پاهای فلزی دوکی خود از روی زمین، برف‌ها و سنگ‌ها حرکت کرد.

فی فی کویان رهبر پروژه در بیانیه ای در این باره نوشت: یک ربات چهارپا هنگامیکه روی سطحی راه می رود، باید بتواند رویدادها را ردیابی کند و به سرعت استراتژی های حرکت خود را منطبق کند. گروهی از مهندسان، محققان شناختی، زمین شناسان و سیاره شناسان در این پروژه که LASSIE نام داشت ربات را آزمایش کردند.

به گفته محققان این تمرین بخشی از فرایند یادگیری درباره ویژگی های سطح و راه رفتن ماهرانه تر روی چنین سطوحی بود. مدت زمان آزمایش اسپریت به اندازه زمانی بود که برای آموزش ربات ها برای استفاده روی ماه، سیارات و احتمالا سطوحی خارج از منظومه شمسی به کار می رود.

کویان در این باره می گوید: سرخوردن ربات روی یخ یا فرورفتن پاهایش در برف به محققان الهام داد تا اصول و استراتژی های جدیدی را بیابند که مرزهای دانش انسانی را ارتقا دهد .

محققان مدعی هستند ربات 4پا می تواند هنگام حرکت سطوح ناهموار را مانند انسان حس کند. اسپریت تحت نظارت تیم قابلیت های حرکتی خود را نسبت به راه رفتن روی ساحل های ماسه ای جنوب کالیفرنیا ارتقا یافته است.

تیم محققان سعی دارد ربات هایی برای ماموریت های آینده توسعه دهند. ناسا یک گرنت 2 میلیون دلاری به این پروژه اعطا کرده است.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری مهر

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان