تبریک عید به مردم، موافقان و مخالفان حکومت کابل چه می‌گویند؟

تبریک عید به مردم، موافقان و مخالفان حکومت کابل چه می‌گویند؟

درحالی که عید سعید فطر نماد وحدت در افغانستان محسوب می‌شود، مخالفان و موافقان حکومت افغانستان همچنین نهادهای بین‌المللی و برخی کشورها در پیام‌هایی جداگانه این عید را به مردم این کشور تبریک گفتند.

به گزارش اتحادنیوز، نماز عید سعید فطر در کابل و شهرهای افغانستان تحت تدابیر شدید امنیتی بدون بروز مشکلی برگزار شد و حکومت طالبان نسبت به تامین امنیت در روزهای عید اطمینان داد.

«مولوی هبت‌الله آخندزاده» رئیس حکومت طالبان نیز نماز عید سعید فطر را در مسجد عیدگاه قندهار در جنوب افغانستان تحت تدابیر شدید امنیتی ادا کرد.

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی حکومت طالبان تا کنون درباره سخنرانی آخندزاده در مراسم عید فطر اظهار نظری نکرده است اما رئیس طالبان در آستانه این عید در پیامی از حکومت افغانستان خواسته بود در برخورد با مردم ملایم و منعطف باشند.

وی همچنین به زیردستانش بر عدم غفلت در وظایف، کنارگذاشتن اختلافات درونی، رفتار نیک با زندانیان، جلوگیری از تبعیض و تفرقه توصیه کرده بود و در عین حال خواستار روابط نیک بر اساس احترام متقابل با کشورها شد.

«محمد حسن آخند» نخست وزیر حکومت طالبان و معاونانش همراه با شمار زیادی از مقامات حکومتی طالبان، نماز عید فطر را در مسجد ارگ در کابل اقامه کردند.

شماری از دیپلمات‌های کشورهای اسلامی مقیم کابل نیز نماز عید را با مولوی «عبدالکبیر» معاون سیاسی نخست وزیری حکومت طالبان در قصر سپیدار بجا آوردند.

به مناسبت عید فطر، «محمد اشرف غنی» و «حامد کرزی» روسای جمهور پیشین افغانستان، «عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه پیشین این کشور همچنین چهره‌های مخالف طالبان شامل سران احزاب سیاسی از جمله احمد مسعود نیز در پیام‌های جداگانه‌ای عید سعید فطر را به مردم افغانستان تبریک گفتند.

حامد کرزی در پیام عیدانه خود بار دیگر خواستار بازگشایی مدارس و دانشگاهها به روی دختران افغانستان شد.

علاوه بر شخصیت‌های سیاسی افغانستان، به گزارش «صدای آمریکا»، «توماس وست» نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان، «ریچارد بنت» گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز عید را به مردم افغانستان تبریک گفته‌اند.

«سیما بحوث» رئیس اجرایی بخش زنان سازمان ملل نیز ضمن تبریک عید گفت در ایام عید باید به وضعیت فقرا در غزه، سودان و افغانستان توجه شود که توان فراهم‌کردن یک وعده غذایی را هم ندارند.

برنامه جهانی غذای سازمان ملل نیز در پیامی به مناسبت عید سعید فطر در شبکه ایکس نوشت به دلیل کاهش کمک‌های جهانی به این سازمان، برای بسیاری از خانواده‌ها در افغانستان بسیار دشوار خواهد بود که حتی یک بار در روز برای خود غذا تهیه کنند.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان