عفو بین‌الملل: پاکستان اخراج اجباری افغان‌ها را متوقف کند

عفو بین‌الملل پاکستان اخراج اجباری افغان‌ها را متوقف کند

سازمان عفو بین‌الملل از پاکستان خواست به درخواست‌های جهانی توجه کند و طرح اخراج اجباری پناهجویان افغان را متوقف نماید.

به گزارش اتحادنیوز، سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به طرح «مرحله دوم اخراج پناهجویان افغانستان» از پاکستان خواست به درخواست‌های جهانی توجه کند و طرح اخراج اجباری پناهجویان قانونی افغان را هرچه زودتر لغو و متوقف نماید.

در بخشی از بیانیه این سازمان آمده است: اخراج پناهجویان افغان از پاکستان ناقض قوانین بشردوستانه و سازمان پناهندگان است و جان پناهجویان افغان را تهدید می‌کند.

سازمان عفو بین‌الملل اظهار داشت: دولت پاکستان به شیوه «ناامیدکننده‌ای» اخراج پناهجویان دارنده کارت ای‌سی‌سی را افزایش داده است.

به تازگی بیش از 300 فعال حقوق بشر پاکستان در بیانیه‌ای، تصمیم اسلام آباد برای دومین مرحله اخراج پناهجویان افغان را محکوم کردند و آن را «غیر انسانی و غیرقانونی» خواندند؛ آنها تأکید کردند: اسلام آباد با وجود اینکه چندین کنوانسیون بین المللی در زمینه پناهجویان امضا کرده اما به تعهدات بین المللی خود پشت نموده است.

سال گذشته پاکستان بیش از نیم میلیون پناهجوی افغان را در شرایط نامناسبی اخراج کرد، اکنون نیز دولت اسلام‌آباد قرار است دومین مرحله اخراج پناهجویان افغان را آغاز نماید.

«اندریکا راتوت»، معاون امور بشردوستانه هیئت نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) پیش‌تر گفته بود: اخراج اجباری پناهجویان افغان از برخی کشورها خلاف هنجارها و قوانین بین‌المللی است.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان