اعلام پیشرفت در مذاکرات آتش‌بس از سوی منابع مصری/ مقام ارشد فلسطین: پیشرفتی صورت نگرفته است

اعلام پیشرفت در مذاکرات آتش‌بس از سوی منابع مصری مقام ارشد فلسطین پیشرفتی صورت نگرفته است

درحالیکه منابع مصری اعلام کردند مذاکرات آتش‌بس غزه پیشرفت داشته است، منبعی فلسطینی این مسئله را تکذیب کرد.

به گزارش اتحادنیوز، به نقل از خبرگزاری سما فلسطین، منابع مصری از پیشرفت در مذاکرات آتش بس بین حماس و رژیم صهیونیستی در قاهره خبر دادند. یک مقام ارشد مصری که نامش ذکر نشده به شبکه خبری القاهره نیوز گفته است که همه طرف‌های درگیر بر سر نکات اساسی توافق نظر دارند.

بر اساس این گزارش، هیات‌های حماس و قطر، مصر را ترک کرده‌اند و ظرف ۲ روز آینده بازخواهند گشت تا بر سر پیش‌نویس توافق نهایی، گفتگو‌ها را از سر گیرند هرچند رایزنی‌ها و مشورت‌های طرفین در این مدت ادامه خواهد یافت.

در همین رابطه ضیاء رشوان رئیس سندیکای روزنامه‌نگاران مصر، گفت: آنچه من از جلسات در قاهره دیدم تأئید می‌کند که توافقی در شرف امضا است.

از سوی دیگر یک مقام ارشد فلسطینی به شبکه المیادین لبنان، گفت: تاکنون هیچ پیشرفتی در مذاکرات صورت نگرفته است و رسانه‌های صهیونیستی برای فریب افکار عمومی خود به اخبار ساختگی و فریبکاری متوسل شدند. اگر موضوع جدیدی در مذاکرات وجود داشته باشد، طبق منابع رسانه‌ای رسمی مردم فلسطین اعلام خواهد شد.

هنوز اظهارنظر رسمی از سوی آمریکا، رژیم صهیونیستی و حماس در این مورد گزارش نشده است.

پیش‌تر کانال ۱۳ رژیم صهیونیستی گزارش داده بود که آمریکا دور کنونی مذاکرات آتش بس را رهبری و فشار فوق العاده‌ای به همه طرف‌های مذاکره اعمال می‌کند.این رسانه صهیونیستی، مدعی شد: همه طرف‌ها در مذاکرات آزادی اسرا انعطاف بیشتری نسبت به قبل از خود نشان می‌دهند.

کانال ۱۳ رژیم صهیونیستی همچنین با بیان اینکه آمریکا بر همه طرف‌ها از جمله رژیم صهیونیستی برای رسیدن به توافق فشار می‌آورد، مدعی شد: (رژیم) اسرائیل در حال از دست دادن ابزار فشار است و حماس می‌خواهد به توافق برسد.

یک مقام آمریکایی نیز به این رسانه صهیونیستی، گفت ما بیش از هر زمان دیگری به دستیابی به یک توافق نزدیک هستیم. پیش‌تر یک مقام آمریکایی گفته بود که ویلیام برنز رئیس سیا، هیات آمریکایی در مذاکرات قاهره را هدایت خواهد کرد.

جنبش حماس یکشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیات این جنبش وارد قاهره شده و با عباس کامل وزیر اطلاعات مصر دیدار کرده است.در بیانیه حماس آمده است: هیات جنبش در دیدار با وزیر اطلاعات مصر بر خواسته‌های ملی خود و پافشاری بر دستیابی به توافقی تاکید کرده که به توقف کامل جنگ در غزه، خروج نیروهای اشغالگر از این باریکه، بازگشت آزادانه آوارگان به خانه‌های خود، امدادرسانی به فلسطینیان، آغاز بازسازی ویرانی‌های حاصل از حملات دشمن و دستیابی به توافقی برای مبادله اسرا به منظور آزادی اسرای فلسطینی در مقابل اسرای اسرائیلی نزد حماس و دیگر گروه‌های مقاومت در غزه منجر شود.

هیات حماس همچنین بر پافشاری جریان‌ها و گروه‌های فلسطینی بر تحقق اهداف ملی، تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس و تحقق حق بازگشت و تعیین سرنوشت تاکید کرد.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان