هواشناسی ایران ۱۴۰۳/۰۱/۱۹؛ هشدار بارش‌های سیل‌آسا در ۲۴ استان

هواشناسی ایران هشدار بارش‌های سیل‌آسا در ۲۴ استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار بارش‌های سیل‌آسا در ۲۴ استان از جمله ارتفاعات تهران طی امروز و فردا توصیه کرد مردم در بستر و حاشیه رودخانه‌ها توقف نکنند.

به گزارش اتحادنیوز، پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد طی 3 روز آینده در شمال غرب، غرب و مناطقی از جنوب غرب ابرناکی، بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

روز چهارشنبه بارش‌ها ضمن تشدید در غرب و شمال غرب به مناطقی از مرکز،‌ جنوب، سواحل غربی دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس و البرز مرکزی کشیده خواهد شد. روز پنجشنبه سامانه بارشی در اکثر مناطق فعال است. در این روز بارش‌ها در سواحل دریای خزر، شمال شرق و مناطق شمالی در شمال غرب شدت خواهد داشت.

طی سه روز آینده در نیمه شرقی و جنوب غرب کشور،‌ چهارشنبه و پنجشنبه در مرکز و جنوب کشور وزش باد شدید و در برخی مناطق گردوخاک انتظار می‌رود. از امروز تا سه‌شنبه دریای خزر و طی 2 روز آینده شرق خلیج فارس مواج است.

توصیف سامانه: ادامه فعالیت ناپایداری‌های همرفتی و نفوذ سامانه بارشی

زمان پایان: دوشنبه 1403/01/20

نوع مخاطره: بارش باران، رعد و برق، وزش باد شدید، احتمال تگرگ و در ارتفاعات شمال‌غرب برف

منطقه اثر:

یکشنبه 1403/01/19: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، قزوین، کرمانشاه، ایلام، خوزستان و دامنه و ارتفاعات استان‌های لرستان، همدان، مرکزی، گیلان، مازندران، گلستان، البرز و تهران.

دوشنبه 1403/01/20: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، خوزستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، غرب چهارمحال و بختیاری، شمال بوشهر، شمال غرب فارس، شمال همدان و ارتفاعات و دامنه استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، سمنان، مرکزی، البرز و تهران.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتاً شدید، لغزندگی و کاهش دید به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال خسارت به نهال و درختان آسیب‌پذیر.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون‌شهری، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، تمهیدات لازم جهت حفاظت از تولیدات کشاورزی و احتیاط در انجام هرگونه عملیات کشاورزی.

توصیف سامانه: افزایش وزش باد و ارتفاع موج

زمان شروع: اواخر وقت شنبه 1403/01/18

زمان پایان: صبح سه‌شنبه 1403/01/21

نوع مخاطره: افزایش وزش باد شمال غربی با بیشینه سرعت 12 متر بر ثانیه و بیشینه ارتفاع امواج در مناطق ساحلی 1 متر و در مناطق دور از ساحل تا 1.5 متر

منطقه اثر: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن قایق‌های سبک و تفریحی، احتمال آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، احتمال غرق شدن شناورهای صید و اختلال در تردد شناورهای حمل‌ونقل دریایی، احتمال خسارت به تأسیسات دریایی و ساحلی و اختلال در فعالیت‌های بندری و اختلال در ورود و خروج شناورها به حوضچه بنادر.

توصیه: ممنوعیت در تردد قایق‌ها و شناورهای سبک تفریحی و صیادی ،احتیاط در تردد شناورهای نیمه‌سنگین، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.

توصیف سامانه: افزایش وزش باد جنوب‌شرقی و افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: پیش‌ازظهر یکشنبه 1403/01/19

زمان پایان: دوشنبه 1403/01/20

نوع مخاطره: وزش باد شدید لحظه‌ای با بیشینه سرعت 30 نات و افزایش ارتفاع موج در مناطق ساحلی و دور از ساحل بین 1 تا 1.5 متر و بارش پراکنده و رعد و برق.

منطقه اثر:

یکشنبه 1403/01/19: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر در خلیج فارس.

دوشنبه 1403/01/20: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان در خلیج فارس.

اثر مخاطره: احتمال آسیب به شناورهای سبک و احتمال خسارت به سازه‌های دریایی، احتمال خسارت به کالاها در فضای باز بنادر.

توصیه: احتیاط در ترددهای دریایی و انتقال کالاها به انبارهای استاندارد در بنادر.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان