تولید رنگ نانویی که با نور خورشید تمیز می‌شود

تولید رنگ نانویی که با نور خورشید تمیز می‌شود

محققان موفق به ساخت رنگ نانویی شدند که با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، کثیفی روی سطح آن برطرف می‌شود. این رنگ حاوی نانوذرات اکسید تیتانیوم است که با کمک خاصیت فتوکاتالیستی تمیز می‌شود.

به گزارش اتحادنیوز، از تارنمای cosmosmagazine، یک گروه تحقیقاتی از اتریش، نانوذرات اکسید تیتانیوم را سنتز کرده و سپس آن را به رنگ اضافه کردند. با این کار می‌توان به رنگ‌های تجاری موجود این امکان را داد که با قرارگرفتن مقابل نور خورشید آلاینده‌ها تمیز تمیز شوند.

براساس مقاله‌ای که در نشریه ACS Catalysis منتشر شده است، این نانوذرات در معرض نور خورشید از نظر فوتوکاتالیستی فعال شده و از نور خورشید برای تجزیه مواد استفاده می‌کنند.

تولید رنگ نانویی که با نور خورشید تمیز می‌شود

گونتر روپراچتر رییس انستیتوی شیمی مواد و از محققان دانشگاه صنعتی وین درمورد این دستاورد گفت: سال‌هاست که مردم سعی می‌کنند از رنگ‌های ساختمانی سفارشی برای تمیز کردن هوا استفاده کنند. نانوذرات اکسید تیتانیوم در این زمینه جالب هستند. آنها می‌توانند طیف گسترده‌ای از آلاینده‌ها را جذب و تجزیه کنند.

تولید رنگ نانویی که با نور خورشید تمیز می‌شود

وی افزود: محققان با استفاده از رنگ نانویی مشاهده کردند که ۹۶ درصد از آلاینده ها با تابش نور خورشید و بدون تغییر در طیف رنگ تمیز شد.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری ایرنا

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان