بانک جهانی ۱۶ میلیون دلار به افغانستان کمک کرد

بانک جهانی ۱۶ میلیون دلار به افغانستان کمک کرد

بانک جهانی اعلام کرده است که ۱۶ میلیون دلار برای حمایت از تجارت‌های کوچک با تمرکز بر زنان و مشاغل تحت رهبری زنان در افغانستان کمک می‌کند.

به گزارش اتحادنیوز، این بانک در اعلامیه‌‌ای که چهارشنبه، ۱۵ فروردین منتشر کرده، نوشته است که این کمک از طریق صندوق امانی تاب‌آوری افغانستان (ای‌آر‌تی‌اف) صورت می‌گیرد و مستقیما به دفتر بنیاد آقاخان در امریکا پرداخت می‌شود.

ملیندا گود، رییس‌دفتر بانک جهانی در افغانستان گفته است: «حمایت از تأمین‌کنندگان مالی کوچک در افغانستان یکی از معدود گزینه‌های قابل اجرا در حال حاضر برای ارتقای دسترسی به منابع مالی در افغانستان و به‌ویژه برای زنان است.»

رییس‌دفتر بانک جهانی افزوده است: «هدف این پروژه تقویت بخش مالی کوچک در افغانستان است تا صاحبان مشاغل کوچک و مشاغل تحت رهبری زنان بتوانند به اعتبار مالی مورد نیاز برای بازسازی مشاغل خود، بازسازی زندگی خود و کمک به احیای بخش خصوصی دسترسی داشته باشند.»

بانک جهانی گفته است که این کمک مالی از «پروژه‌ی توانمندسازی تأمین مالی کوچک و شرکت‌ها برای تاب‌آوری و رشد» حمایت می‌کند.

این بانک افزوده است که از طریق این پروژه، وام‌های تجارت‌های کوچک که به‌دلیل شرایط اقتصادی به‌وجود آمده و پس از آگوست سال ۲۰۲۱ پرداخت نشده، پرداخت می‌شود و به این طریق به احیای تأمین‌کنندگان وام‌های کوچک در افغانستان کمک می‌کند و همچنین نقدینگی آن‌ها را افزایش می‌دهد تا دوباره به تجارت‌های کوچک منابع مالی فراهم کنند.

براساس اعلامیه‌ی بانک جهانی، تمرکز این پروژه بر ۱۵ ولایت افغانستان، شامل ولایت‌های بدخشان، بغلان، بلخ، بامیان، دایکندی، فاریاب، هرات، جوزجان، کابل، قندوز، ننگرهار، پروان، سمنگان، سرپل و تخار خواهد بود؛ زیرا در این ولایت‌ها بنیاد آقاخان کار می‌کند و شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی وام‌های کوچک فعال هستند.

این پروژه در افغانستان از طریق بنیاد آقاخان و «بنیاد ضمانت اعتباری افغانستان» تطبیق می‌شود.

بانک جهانی گفته است که «بنیاد ضمانت اعتباری افغانستان» در سال ۲۰۰۴ تأسیس شده است و «تلاش می‌کند تا با ارائه‌ی ضمانت‌های اعتباری و کمک‌های تخنیکی، دسترسی شرکت‌های کوچک و متوسط افغانستان به منابع مالی را افزایش دهد».

بانک جهانی از زمان تسلط دوباره‌ی طالبان بر افغانستان، به کمک‌های خود به این کشور ادامه داده است، اما این کمک‌ها بیشتر از طریق نهادهای بین‌المللی صورت گرفته است و تلاش شده تا از دسترسی طالبان به آن جلوگیری شود.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری شفقنا

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان