نگرانی سازمان ملل از کمبود بودجه درخواستی برای افغانستان

نگرانی سازمان ملل از کمبود بودجه درخواستی برای افغانستان

معاون امور بشردوستانه هیئت نمایندگی سازمان ملل در کابل (یوناما) اعلام کرد تنها ۶ درصد از بودجه درخواستی برای افغانستان فراهم شده است.

به گزارش اتحادنیوز، «اندریکا راتوت» معاون امور بشردوستانه هیئت نمایندگی سازمان ملل در کابل اظهار داشت بودجه اندک جامعه جهانی برای ادامه کمک‌رسانی برای افغانستان نگران کننده است.

وی افزود از 3.06 میلیارد بودجه مورد نیاز برای افغانستان تنها 6 درصد از سوی جامعه جهانی فراهم شده است.

این مقام سازمان ملل گفت تعامل اساسی و گفتگوی معنادار با مقامات طالبان برای حرکت به سمت چشم انداز ژئوپولیتیکی افغانستان با اهمیت است.

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل پیش از این اعلام کرده بود سال گذشته به دلیل کاهش بودجه، این سازمان مجبور شد تا کمک‌های غذایی به 18 میلیون افغان را متوقف کند و به 3.4 میلیون نفر دیگر کمک‌ها را به نصف کاهش داد.

برنامه جهانی غذا نیز در آگوست سال گذشته به دلیل کمبود بودجه مجبور شد که روند توزیع کمک‌های غذایی و غیرغذایی را به 10 میلیون نیازمند پایان دهد.

سازمان ملل برای تداوم برنامه‌های بشردوستانه در افغانستان در سال 2024 میلادی بیش از سه میلیارد دلار فراخوان داده است.

بر اساس طرح کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در سال 2024 میلادی، بیش از نصف جمعیت افغانستان به نحوی به کمک‌های بشردوستانه نیاز خواهند داشت.

سازمان ملل تاکید کرد دستکم 17.3 میلیون نفر در افغانستان از آسیب پذیرترین افراد شامل افراد معلول تحت پوشش امدادرسانی قرار می‌گیرند.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان