جنبش زنان به سوی آزادی: طالبان حق آزادی و کرامت انسانی را زیر پاگذاشته است

جنبش زنان به سوی آزادی طالبان حق آزادی و کرامت انسانی را زیر پاگذاشته است

جنبش زنان به سوی آزادی طالبان حق آزادی و کرامت انسانی را زیر پاگذاشته است / جامعه جهانی آپارتاید جنسیتی را در افغانستان به‌رسمیت بشناسد

حرکت اعتراضی زنان زیر نام «جنبش زنان به سوی آزادی» مقیم تهران با ابراز نگرانی از ادامه بازداشت خودسرانه زنان و دختران از سوی طالبان، از جامعه جهانی می‌خواهد تا «آپارتاید جنسیتی» در افغانستان را به‌‌رسمیت بشناسد.

به گزارش اتحادنیوز، این جنبش سه‌شنبه‌شب، ۱۴ حمل در بیانیه‌ای نگاشته است که پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، زنان و دختران افغان به بهانه‌های مختلف از خانه، جاده‌ها و مکان‌های عمومی بازداشت و زندانی شده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «گروه طالبان بدون درنظرداشت حق آزادی فردی و حفظ کرامت انسانی و همچنان بدون در نظر گرفتن عُرف جامعه و ارزش‌های انسانی، دختران و زنان را با هتک حرمت و تحقیر به موتر‌ها بالا کرده و بدون هیچ جرمی به مکان‌های نامعلوم انتقال می‌دهند که این امر بیشتر به اختطاف شباهت دارد تا بازداشت توسط یک مرجع پاسخگو و مسوول.»

براساس بیانیه، این گروه در سه سال گذشته پالیسی «آپارتاید جنسیتی» را در افغانستان تطبیق و همواره منتقدین خود را به‌گونه «وحشتناک» سرکوب کرده است.

جنبش زنان به سوی آزادی بازداشت خودسرانه زنان و دختران را بدون حکم محکمه با صلاحیت و عدم رعایت حقوق بشری، نقض حقوق بشر خوانده و تاکید کرده که این موضوع به یک امر معمول برای رژیم طالبان تبدیل شده است.

در بیانیه همچنان تصریح شده که طالبان «با افکار تندروانه و غیرانسانی‌شان» همواره در ضدیت با زنان و دختران، آنان را از تمام بخش‌ها حذف کرده‌اند.

عدم به‌رسمیت‌شناسی طالبان و ایجاد یک حکومت فراگیر در افغانستان از خواست‌های دیگر این جنبش از جامعه جهانی است.

این در حالی است که پیش‌تر از این ونسا فرایزر، رییس جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته بود که «آپارتاید جنسیتی» که در مورد افغانستان نیز صدق می‌کند، باید به کنوانسیون منع جنایات علیه بشریت افزوده شود.

a

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری شفقنا

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان