۴۴هزار غیرنظامی افغان در ۳۵ سال گذشته قربانی انفجار مین شدند

۴۴هزار غیرنظامی افغان در ۳۵ سال گذشته قربانی انفجار مین شدند

سازمان ملل در آستانه «روز جهانی اطلاع‌رسانی درباره خطرات مین» اعلام کرد در ۳۵ سال گذشته حدود ۴۴هزار غیرنظامی در افغانستان قربانی انفجار مین و مواد منفجره شده‌اند.

به گزارش اتحادنیوز، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در آستانه روز جهانی اطلاع‌رسانی درباره خطرات مین، افغانستان را به‌عنوان یکی از آلوده‌‎ترین کشورهای جهان به مواد منفجره دانست و کودکان افغان را بیشترین قربانی اعلام کرد.

یونیسف در یادداشتی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: این صندوق همواره بر همکاری و حمایت از تلاش‌های سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی برای مین‌یابی و مین‌روبی، آموزش خطرات مین‌های عمل‌نکرده و کمک به قربانیان در افغانستان تأکید داشته است.

این نهاد در اواخر سال گذشته اعلام کرد قصد دارد تعداد سه میلیون و 600 هزار نفر را در افغانستان در مورد خطرات مواد منفجره آموزش دهد.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نیز در آستانه روز جهانی اطلاع‌رسانی درباره خطرات مین اعلام کرد: تاکنون بیش از سه هزار کیلومترمربع زمین مین‌روبی شده است.

یوناما افزود: در 35 سال گذشته حدود 44 هزار غیرنظامی در افغانستان قربانی انفجار مین و مواد منفجره شده‌اند.

یوناما با نشر ویدیویی در شبکه اجتماعی ایکس تصریح کرد: هزاران غیرنظامی از جمله زنان و کودکان در افغانستان به‌دلیل انفجار مین‌های باقی‌مانده از جنگ کشته یا زخمی شده‌اند، چنانچه تنها در سال 2022 میلادی در وب‌سایت این نهاد، کشته یا زخمی شدن حدود 700 کودک در یونیسف ثبت شده است.

براساس گزارش وب‌سایت یوناما، سازمان‌های همکار سازمان ملل تاکنون بیش از 19 میلیون مین باقی‌مانده را در سراسر افغانستان پاک‌سازی کرده‌اند؛ همچنین در حدود یک‌هزار و 284 کیلومترمربع اراضی آلوده به مین و مواد منفجرنشده در افغانستان شناسایی شده است که نیاز به پاک‌سازی دارد.

به‌دلیل جنگ چندین‌ساله در افغانستان، در بسیاری از مناطق این کشور هنوز مین‌ها و مهمات منفجرنشده وجود دارند که تاکنون جان شمار زیادی از شهروندان به‌ویژه کودکان را گرفته‌اند.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان