شورای امنیت قطعنامه آتش‌بس فوری در غزه را تصویب کرد

قطعنامه شورای امنیت درباره آتس بس تا پایان ماه رمضان در غزه

️قطعنامه آتش‌بس فوری پایدار در غزه، در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید.

به گزارش اتحادنیوز، پس از بیش از 170 روز جنگ در غزه، ️14 عضو از 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه ارائه‌شده توسط اعضای غیردائم این شورا برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه رأی مثبت دادند و از آن حمایت کردند و ایالات متحده آمریکا به‌عنوان عضو دائم این شورا، رأی ممتنع داد و به این ترتیب قطعنامه برقراری آتش‌بس در غزه به تصویب رسید.

اروپا خواستار اجرای فوری قطعنامه در مورد غزه شد

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا: قطعنامه شورای امنیت در مورد غزه نیاز به اجرای فوری از همه طرف‌ها دارد.

استقبال حماس از قطعنامه شورای امنیت

 ما از درخواست امروز شورای امنیت سازمان ملل برای آتش‌بس فوری در غزه استقبال می‌کنیم. بر ضرورت دستیابی به آتش‌بس دائمی که منجر به خروج تمامی نیروهای صهیونیست از نوار غزه و بازگشت آوارگان به خانه‌هایی که از آن خارج شده‌اند، تأکید می‌کنیم.

ما بر آمادگی خود برای تبادل فوری زندانیان که منجر به آزادی زندانیان هر دو طرف می‌شود، تأکید می‌کنیم. بر اهمیت آزادی تردد شهروندان فلسطینی و دسترسی به تمام نیازهای بشردوستانه برای همه ساکنان در تمام مناطق نوار غزه تأکید می‌کنیم.

ما از شورای امنیت می‌خواهیم که اشغالگران را تحت فشار بگذارد تا به آتش‌بس پایبند باشند و جنگ نسل‌کشی و پاک‌سازی قومی علیه مردم ما را متوقف کنند.

ما بر حق مردم خود برای ایجاد کشور مستقل با پایتختی قدس و حق بازگشت و تعیین سرنوشت بر اساس قطعنامه‌های بین‌المللی تأکید می‌کنیم. از تلاش‌های برادرانمان در الجزایر و همه کشورهای عضو شورای امنیت که از مردم ما حمایت می‌کنند و برای توقف تجاوز تلاش می‌کنند قدردانی می‌کنیم.

استقبال رام‌الله از قطعنامه شورای امنیت در مورد غزه

وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین از تصویب قطعنامه شورای امنیت که خواهان آتش‌بس فوری در غزه است، استقبال کرد و آن را گامی در مسیر درست دانست. تشکیلات خودگردان همچنین از کشورهای عضو شورای امنیت خواست به مسئولیت‌های خود در قبال این قطعنامه و اجرای آن عمل کنند.

نتانیاهو هیئت صهیونیستی را به واشنگتن اعزام نمی‌کند

پس از آنکه آمریکا قطعنامه آتش‌بس غزه را در شورای امنیت سازمان ملل در حمایت از رژیم صهیونیستی وتو نکرد، نتانیاهو تصمیم به لغو اعزام هیئت صهیونیستی به واشنگتن گرفت. دفتر نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی اعلام کرد: در پرتوی تغییر در موضع آمریکا، نخست وزیر نتانیاهو تصمیم گرفت که هیئت اسرائیلی به واشنگتن نرود.

سفیر آمریکا در سازمان ملل: به توافق آتش‌بس نزدیک هستیم

سفیر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد: به توافق آتش‌بس و آزادی اسرای اسرائیلی در نوار غزه نزدیک هستند. آتش‌بس در غزه می‌تواند پس از آزادی اولین اسیر، “فوری” آغاز شود.

نماینده سوئیس: باید به‌سمت آتش‌بس پایدار برویم

نماینده سوئیس در شورای امنیت سازمان ملل اذعان کرد: آتش‌بس تنها اولین گام با توجه به وضعیت غم‌انگیز غزه است. تصمیم فوری آتش‌بس در غزه باید ما را به تصمیم دیگری برای آتش‌بس پایدار سوق دهد.

چین: پیش‌نویس قطعنامه فعلی انتظارات جامعه بین‌الملل را منعکس می‌کند

نماینده چین در شورای امنیت گفت: پیش‌نویس قطعنامه فعلی از حمایت همه‌جانبه کشورهای عربی برخوردار است و انتظارات جامعه بین‌المللی را منعکس می‌کند. ما از طرف‌های ذی‌ربط می‌خواهیم به تعهدات خود عمل کنند و اقدامات لازم را طبق قطعنامه شورای امنیت اتخاذ کنند. از کشورهای تأثیرگذار می‌خواهیم از اجرای قطعنامه حمایت کنند و تجاوز به غزه باید فوراً متوقف شود. محاصره غزه باید برداشته شود و موانع رسیدن کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه برداشته شود.

فرانسه: سکوت شورای امنیت در قبال غزه کرکننده بود

سفیر فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل نیز گفت: تصویب این قطعنامه نشان داد که شورا هنوز  می‌تواند اقدام کند و همه اعضا تلاش لازم را برای انجام وظایف خود انجام می‌دهند.

نیکلاس دی ریویر سفیر و نماینده دائم فرانسه در شورای امنیت گفت: «سکوت شورای امنیت در قبال غزه کرکننده بود، اکنون زمان آن فرا رسیده است که شورا در نهایت به یافتن راه‌حل پایان جنگ کمک کند».

او افزود: افسوس که این بحران تمام نشده است و شورای ما باید متحد بماند و فوراً به کار خود بازگردد.  پس از ماه رمضان که دو هفته دیگر به پایان می‌رسد، شورای امنیت باید آتش‌بس دائمی برقرار کند.

سفیر فرانسه در سازمان ملل گفت: «شورای امنیت باید تلاش کند تا در نهایت شاهد بهبود و ثبات غزه باشیم، و مهمتر از همه، شورای امنیت باید یک روند سیاسی با هدف دست‌یابی به راه‌کار دوکشوری به‌عنوان تنها راه‌حل که قادر به تضمین صلح است، ایجاد کند.»

اسلوونی: شاهد آغاز پایان درد و رنج غیرنظامیان در غزه هستیم

نماینده اسلوونی در سازمان ملل دراین‌باره گفت: امروز ما شاهد آغاز پایان درد و رنج غیرنظامیان در غزه هستیم، این تصمیم یک سیگنال واضح از سوی شوراست که درگیری باید متوقف شود.

گوترش: این قطعنامه باید اجرا شود

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز بلافاصله اعلام کرد که شورای امنیت قطعنامه‌ای در مورد غزه که مدت‌ها انتظار آن می‌رفت به تصویب رساند که خواستار آتش‌بس فوری و آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان‌ها است.

 آنتونیو گوترش در حساب کاربری خود در ایکس نوشت: این قطعنامه باید اجرا شود، عدم اجرای آن  نابخشودنی خواهد بود.

استقبال الجزایر از قطعنامه

نماینده الجزایر نیز در سازمان ملل اظهار داشت: پذیرش قطعنامه پیامی برای مردم غزه است که جامعه جهانی درد آنها را احساس می‌کند و آنها را رها نکرده است. قطعنامه آغازی برای تحقق امیدهای مردم فلسطین است و ما منتظر تعهد اشغالگران اسرائیلی به آن هستیم. ما می‌خواهیم فلسطین به عضویت کامل و مستقل سازمان ملل متحد شود، این وظیفه شورای امنیت است که از اجرای مفاد این قطعنامه اطمینان حاصل کند.

قطعنامه مصوب درباره آتش‌بس در غزه چه می‌گوید؟

شورای امنیت 15عضوی خواستار آتش‌بس فوری بین اسرائیل و گروه فلسطینی حماس در غزه و آزادی فوری و بدون قید و شرط همه اسرا شده است.

این قطعنامه همچنین خواسته است: آتش‌بس فوری در ماه رمضان توسط همه طرف‌ها رعایت شود که منجر به آتش‌بس پایدار می‌شود.

این قطعنامه آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان‌ها و تضمین دسترسی بشردوستانه برای رفع نیازهای پزشکی و سایر نیازهای بشردوستانه آنها می‌شود.

این قطعنامه از طرفین می‌خواهد به تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی در رابطه با تمام افراد بازداشتی، عمل کنند.

 

       آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

        منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان