آمادگی پاکستان برای اخراج پناهجویان «با مدرک» افغان

آمادگی پاکستان برای اخراج پناهجویان «با مدرک» افغان

دولت پاکستان در حال آماده شدن برای راه اندازی مرحله دوم اخراج اتباع افغانستان با هدف اخراج نزدیک به یک میلیون پناهجوی «بامدرک» افغانستان است.

به گزارش اتحادنیوز، نشریه پاکستانی «داون نیوز» نوشت مقام‌های شهرستان‌ها و پلیس این کشور دستورالعمل‌هایی را مبنی به تثبیت محل و گردآوری اطلاعات از محل نگهداری اتباع افغانستان در سراسر کشور دریافت کرده است.

در این گزارش از یک مقام که خواسته نامش فاش نشود، نقل شده که اداره‌های محلی و پلیس دستوراتی را برای تسریع دریافت محل دارندگان کارت شهروندی افغانستان(ACC) دریافت کرده‌اند.

هنوز تاریخ دور جدید اخراج پناهجویان افغان اعلام نشده است، اما یک مقام رسمی که خواست نامش فاش نشود، گفت این روند ممکن است در اوایل تا اواسط تابستان، پس از تایید دولت فدرال، آغاز شود.

«عابد مجید» دبیر ارشد خیبرپختونخوا دراین‎‌باره گفت: ما از قبل روند نقشه‌برداری را آغاز کرده‌ایم. این روند پس از ماه رمضان افزایش خواهد یافت و ما امیدواریم که این روند را تا 30 آوریل(11 اردیبهشت) تکمیل کنیم.

از اکتوبر سال گذشته میلادی(مهر 1402) تاکنون، پاکستان بیش از نیم میلیون پناهجوی بی‌مدرک افغانستان را اخراج کرده است.

پاکستان ابتدا روند اخراج مهاجرانی را آغاز کرد که هیچ سندی اقامتی و مهاجرتی با خود ندارند. در مرحله دوم قرار است مهاجرانی اخراج شوند که مدرک مهاجرتی «کارت شهروندان افغان» را دارند و در مرحله سوم مهاجرانی اخراج خواهند شد که کارت مهاجرت سازمان ملل را دارند.

از دهم آبان تاکنون بیش از نیم میلیون پناهجوی افغان در چارچوب مرحله اول، توسط نیروهای امنیتی پاکستان به‌صورت گسترده و دسته‌جمعی اخراج شدند.

نهادهای امدادرسان گزارش می‌دهند پناهجویان اخراجی با کمبود سرپناه، غذا و فرصت‌های شغلی در افغانستان روبه‌رو هستند.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان