هواشناسی ایران ۱۴۰۳/۰۱/۰۶؛ هشدار قرمز فعالیت سامانه بارشی

هواشناسی

سازمان هواشناسی از بارش باران،‌ برف، وزش باد و کاهش نسبی دما طی امروز در ۳۱ استان خبر داد و برای برخی استان‌ها هشدار سطح قرمز بارش‌های سیل‌آسا صادر کرد.

به گزارش اتحادنیوز، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز دوشنبه در کل کشور به‌جز سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان بارش باران گاهی رعد و برق و وزش باد همراه با کاهش نسبی دما روی می‌دهد، در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

در شمال استان‌های تهران، البرز، قزوین، شرق همدان، مرکزی، غرب قم، لرستان، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و فارس بارش شدت خواهد داشت. در دامنه‌های زاگرس مرکزی و البرز مرکزی رخداد رگبار، رعد‌وبرق و تگرگ و در مرکز شرق و جنوب شرق کشور وزش باد شدید و خیزش گردوخاک انتظار می‌رود.

همچنین امروز نفوذ گردوخاک از کشور همسایه به جنوب غرب کشور و کاهش کیفیت هوا در این مناطق دور از انتظار نیست، در اواخر وقت ابرناکی و بارش در کشور کاهش می‌یابد.

فردا سه‌شنبه تنها در نوار شرقی و ارتفاعات البرز وزش باد و رگبار پراکنده روی می‌دهد،‌ به‌تدریج از بعدازظهر سه‌شنبه با گذر متناوب امواج تراز میانی از نوار شمالی کشور بارش باران و برف در برخی مناطق شمال غرب کشور آغاز می‌شود.

چهارشنبه علاوه بر شمال غرب در استان‌های واقع در سواحل دریای خزر و خراسان شمالی بارش وزش باد و کاهش نسبی دما پیش‌بینی می‌شود و دریای خزر مواج است.

پنجشنبه این وضعیت در اردبیل، سواحل شمالی و خراسان شمالی ادامه خواهد داشت، همچنین در غرب مرکز دامنه‌های جنوبی البرز واقع در تهران و سمنان برخی مناطق شرق و شمال شرق کشور در استان‌های چهارمحال و بختیاری و ارتفاعات شمال خوزستان ابرناکی و رگبار باران گاهی رعدوبرق و در ارتفاعات بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

روز جمعه گستره بارش در دامنه‌های جنوبی البرز واقع در تهران و سمنان نواحی از مرکز شرق شمال شرق کشور همچنین در استانهای مازندران و گلستان پیش‌بینی می‌شود و شرق دریای خزر مواج می‌شود.

به گزارش تسنیم،‌ امروز دوشنبه خلیج فارس و سه‌شنبه شرق خلیج فارس تنگه هرمز و دریای عمان مواج است. قابل ذکر است در سواحل دریای خزر سه‌شنبه افزایش دما و طی روزهای چهارشنبه تا جمعه روند کاهش نسبی دما حاکم می‌شود.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: دوشنبه 1403/01/06

زمان پایان: دوشنبه 1403/01/06

نوع مخاطره: بارش شدید باران، رعدوبرق، وزش باد شدید، تگرگ، در ارتفاعات و نواحی سردسیر برف

منطقه اثر:

دوشنبه 1403/01/06: کهگیلویه و بویراحمد، شمال و شرق خوزستان، جنوب و شرق لرستان.

اثر مخاطره: بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، رعدوبرق و تگرگ، آب‌گرفتگی معابر به‌صورت گسترده، سرریز سدها، انسداد راه‌ها و احتمال تخریب پل، اختلال جدی در سفرهای بین‌شهری و داخل شهر، تعطیلی فعالیت‌های عمرانی، باغی و زراعی، خسارت به برخی زیرساخت‌ها مانند خطوط انتقال برق و غیره، تخریب تأسیسات و سازه‌های واقع‌شده در حریم و بستر رودخانه، تخریب سازه‌های موقت و سبک بر اثر وزش باد شدید و اختلال در سفرهای هوایی.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم 

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان