چرا تمیزکاری حال آدم را خوب می‌کند؟

تمیزکاری

تمیزکاری و خانه‌تکانی شاید کاری سخت و دردآور باشد و گاها با غرهایی همراه است؛  اما همه از خروجی و نتیجه آن راضی هستند! جدا از آن دیدن ویدیوهای قبل و بعد از تمیزشدن خانه، شستن فرش یا هر چیز دیگر برای بیشتر آدمها کاری لذت بخش است. در این گزارش از وبسایت سایکولوژی به این موضوع می‌پردازیم که چرا تمیزی برای مردم جذاب است؟

چرا تمیزکاری حال آدم را خوب می‌کند؟

آرامش و کاهش استرس با تمیزی!

طبق تحقیقات، پاکیزگی ممکن است فواید مختلفی برای سلامت روان شما داشته باشد. به عنوان مثال، پاکیزگی باعث می‌شود برای افرادی که حس کنترل بر محیط اطراف خود و مغزشان دارند ، اثر آرامش بخش داشته باشد. تمیزی روی خلق و خوی افراد هم تاثیر مثبت دارد و در عین حال احساس موفقیت و لذت را نیز به همراه دارد. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا تمیز کردن ممکن است به کاهش استرس شما کمک کند. وقتی افراد احساس می‌کنند که زندگی‌شان خارج از کنترل است یا با بی‌ثباتی‌های خاصی دست و پنجه نرم می‌کنند، تمیز کردن ممکن است به آن‌ها کمک کند تا کنترلی بر زندگی‌شان دوباره به دست آورند. نظافت به افراد احساس اقتدار و کنترل بر محیط اطراف خود می‌دهد.

در واقع، یک مطالعه از کالج کانکتیکات کشف کرد که در مواقع استرس زیاد، افراد به سرگرمی‌های یکنواختی مانند نظافت برمی‌گردند، زیرا در میان یک لحظه هرج و مرج به آنها احساس کنترل می‌دهد. علاوه بر این، بهم ریختگی و بی نظمی ممکن است به شدت حواس‌پرت کننده باشد و تمرکز یا انجام سایر وظایف را دشوار کند. بنابراین، اگر هنگام تمرکز احساس می‌کنید که مجبور به تمیز و مرتب بودن هستید، ذهن و بدن شما به احتمال زیاد به دنبال وسیله‌ای برای نظم بخشیدن به محیط اطرافتان هستند.

بهبود خلق و خو

جدا از مزایای داشتن خانه تمیزتر، ارتباط بین خانه تمیز و سلامت روان می‌تواند به شما در کاهش اضطراب کمک کند. به عنوان مثال، مطالعه‌ای در مجله Mindfulness منتشر شد، نشان داد افرادی که در شستن ظروف مراقب بودند و وسواس خرج دادند ۲۷ درصد کاهش اضطراب و ۲۵ درصد افزایش در “الهام ذهنی”. را گزارش کردند. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که تمیز نگه داشتن ملحفه و مرتب کردن رختخواب با خواب بهتر شبانه مرتبط است و استراحت بیشتر دارای مزایای سلامت روانی مختلفی از جمله افزایش خلق و خو است.

چرا ما چیزهای سازمان یافته را دوست داریم؟

بدن انسان از ده‌ها هزار چارچوب هماهنگ آلی و عصبی شیمیایی تشکیل شده است که همگی ساختار یافته اند. بسیاری از سلول‌های ما بر اساس برنامه ریزی دقیقی به نام ریتم شبانه روزی عمل می کنند. در واقع، در سطح هسته‌ای، انسان‌ها به خوبی تنظیم و ساختار یافته‌اند. بدون این ساختار، بدن ما به آشوب تبدیل می شود. تعجب آور نخواهد بود اگر دلیل ما به تقارن و تمیزی در خانه‌هایمان این باشد که نظم را در بدن فوق العاده ادعایی خود منعکس کنیم، آراستگی و سازماندهی ضمن کاهش آشفتگی، رفاه را باز می گرداند.

به هر حال دلیل هرچه که باشد، بدیهی است که حفظ نظافت و سازماندهی ممکن است کاملاً مفید باشد. این به ما کمک می‌کند تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشیم، ما را مفید نگه می‌دارد و به خوبی می‌تواند ما را از نظر بدنی آماده نگه دارد. سری بعد که از تمیز کردن خانه شکایت کردیم، سعی کنیم این نکات را به خاطر بسپاریم. وقتی همه چیز مرتب باشد، احساس خیلی بهتری خواهیم داشت.

چرا تمیزکاری حال آدم را خوب می‌کند؟

فواید روانی پاکیزگی

بر اساس مطالعه‌ای که توسط دانشمند تحقیقاتی و دانشیار دانشگاه ایندیانا، نیکول آر. کیث، دکتری انجام شد، افرادی که خانه های مرتبی دارند سالم تر از آنهایی هستند که خانه های کثیف دارند. کیت و همکارانش سلامت جسمانی ۹۹۸ آمریکایی آفریقایی تبار را که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی در سنین ۴۹ تا ۶۵ سال قرار دارند، تحت نظر گرفتند. که این کار را نکرد. در واقع، توانایی راه رفتن در محله به اندازه تمیزی خانه، پیش بینی کننده سلامت جسمانی خوبی نبود.

تحقیق در مورد بهم ریختگی، خلق و خو و بهره وری

تحقیقی در سال ۲۰۱۰ که نحوه صحبت ۶۰ نفر در مورد خانه های خود را با استفاده از نرم افزار تجزیه و تحلیل زبان اندازه گیری کرد، در مجله علمی Personality and Social Psychology Bulletin منتشر شد. در مقایسه با زنانی که خانه‌های خود را «آرام‌بخش» و «ترمیم‌کننده» می‌دانستند، آن‌هایی که محل زندگی خود را «به هم ریخته» یا پر از «پروژه‌های ناتمام» توصیف می‌کردند، بیشتر احساس مالیخولیا و خستگی می‌کردند. علاوه بر این، طبق این مطالعه، زنانی که خانه‌های نامرتب داشتند سطوح بیشتری از هورمون استرس کورتیزول را نشان دادند.

محققان دانشگاه پرینستون در سال ۲۰۱۱ دریافتند که بهم ریختگی ممکن است تمرکز روی یک شغل خاص را دشوارتر کند. به ویژه، آنها متوجه شدند که ممکن است تمرکز کردن دشوار باشد. بر اساس نظرسنجی بنیاد ملی خواب، افرادی که هر روز صبح رختخواب خود را مرتب می کنند، ۱۹ درصد بیشتر احتمال دارد که خواب شبانه خوبی داشته باشند. طبق نظرسنجی، داشتن ملافه تمیز مزایایی نیز دارد. به طور خاص، ۷۵ درصد از پاسخ‌دهندگان گزارش دادند که وقتی ملحفه‌های تازه تمیز کرده‌اند، احساس راحتی بیشتری می‌کنند و خواب شبانه‌تری را تجربه می‌کنند.

اعتیاد به بازی: علائم، اثرات و درمان

شما می توانید با داشتن لیستی از اهداف کوتاه مدت و یک برنامه منظم منظم، خوش اندام بمانید. بر اساس تحقیقی که در مجله چاقی منتشر شده است، کسانی که برنامه تمرینی خود را با دقت سازماندهی می کنند، اهدافی را تعیین می کنند و پیشرفت خود را به طور منظم دنبال می کنند، نسبت به کسانی که به تازگی در باشگاه حاضر می شوند، به احتمال بیشتری از آن پیروی می کنند.

چرا تمیزکاری حال آدم را خوب می‌کند؟

تمرکز را افزایش می دهد

بی نظمی که ممکن است یک خانه بهم ریخته، کثیف یا بسیار کثیف ایجاد کند، ممکن است بر توانایی شما برای تمرکز تأثیر بگذارد. علاوه بر این، ازدحام مانع از ظرفیت مغز شما برای هضم اطلاعات می شود. در واقع، مطالعات نشان داده است که افرادی که در محیط های کاری منظم و منظم کار می کنند، شادتر، کمتر حواسشان پرت می شود، بهره وری بیشتری دارند و مهارت های پردازش اطلاعات را بهبود می بخشند.

اگر برایتان دشوار است که روی یک کار تمرکز کنید، ممکن است بخواهید ابتدا ایستگاه کاری خود را تمیز کنید. اگر چند دقیقه وقت بگذارید و وسایل خود را مرتب کنید و هر درهم و برهمی را تمیز کنید، ممکن است تمرکز و اتمام کار برای شما ساده تر باشد. کاهش تعداد اقلامی که دارید می تواند با کاهش مقدار چیزهایی که برای جلب توجه شما رقابت می کنند تأثیر مشابهی داشته باشد.

از هرج و مرج منفعل تا آرامش فعال

اگر می بینید که سازماندهی و نظافت به شما کمک می کند کمتر استرس داشته باشید، کمتر مضطرب شوید و در کل شادتر باشید، پس به هر طریقی وسایل نظافت خود را بردارید و به کار بپردازید. یک خانه نامرتب ممکن است در نهایت سرگرم کننده باشد. منصفانه است که بگوییم عادات خانه‌داری شما حمایت کننده نیست. برای حفظ نظم و نظم در زندگی خود مجبور نیستید فقط به نظافت خانه تکیه کنید. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که همه چیز طبق برنامه پیش نرود و شما نتوانید تمیز کنید.

به گزارش وب گاه تبیان، با این حال، اگر با افسردگی یا وضعیت سلامت روان دیگری دست و پنجه نرم می کنید و آرزو می کنید که انرژی لازم برای حفظ یک خانه مرتب و منظم را داشته باشید، سعی کنید از کارهای کوچک شروع کنید. درست است که ایجاد تغییرات کوچک در محیط اطراف شما معقول تر و کمتر طاقت فرسا خواهد بود، حتی اگر مثلاً به این معنی باشد که یک روز همه لباس‌ها را از روی زمین تمیز کنید و روز بعد ماشین ظرفشویی را روی هم قرار دهید. مهمتر از آن، انجام یک تلاش کوچک برای مرتب کردن و سازماندهی محیط اطرافتان ممکن است واقعاً دید شما را بهتر می‌کند.

 

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان