خودداری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از پاسخ به سرنوشت هواپیماها و بالگردهای افغانستان

هواپیماها و بالگردهای

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری گفت درباره موضع واشنگتن راجع به درخواست طالبان برای بازگرداندن هواپیماها و بالگردهای افغانستان از تاجیکستان و ازبکستان توضیح خواهد داد، اما پاسخی دراین‌باره ارائه نکرد.

به گزارش اتحادنیوز، «متیو میلر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری از پاسخ به سرنوشت هواپیماها و بالگردهای افغانستان در تاجیکستان و ازبکستان به‌نوعی خودداری کرد.

در این نشست خبرنگار از میلر پرسید: سران طالبان خواستار بازگرداندن بالگردها و هواپیماهای نظامی افغانستان هستند که در حین فروپاشی دولت سابق به ازبکستان و تاجیکستان انتقال یافته‌اند، آنها می‌گویند آمریکا اجازه نمی‌دهد این بالگردها و هواپیماها به افغانستان بازگردانده شود، موضع آمریکا دراین‌باره چیست؟

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ اظهار داشت ابتدا سؤال دیگری را پاسخ خواهد داد و سپس درباره موضع آمریکا توضیح خواهد داد، اما تا پایان نشست خبری توضیحی دراین‌باره ارائه نکرد.

در بحبوحه سقوط دولت اشرف غنی در 24 مرداد سال 1400،  شماری از خلبانان دولت سابق افغانستان به ازبکستان و تاجیکستان فرار کردند و حدود 50 فروند بالگرد و هواپیما را به این کشورها انتقال دادند.

حکومت طالبان همواره تأکید کرده‌ است این هواپیماها و بالگردها متعلق به افغانستان است و باید به این کشور بازگردانده شود، اما مقامات ازبکستانی و تاجیکستانی می‌گویند اینها متعلق به آمریکا هستند و به کابل تحویل داده نمی‌شوند.

چندی پیش «پولیتیکو» به نقل از یکی از مقامات ارشد وزارت دفاع و یکی از دستیاران کنگره آمریکا گزارش داده بود مقامات آمریکایی با ازبکستان و تاجیکستان در حال مذاکره هستند تا به‌ازای سپردن این هواپیماها با طرفین به یک توافق غیررسمی درباره «تعمیق روابط امنیتی» برسد.

بر اساس این گزارش، توافق می‌تواند شامل افزایش اشتراک‌گذاری اطلاعات، استقرار نیروها یا هواپیماها در آن کشورها به‌عنوان یک پایگاه منطقه‌ای برای نظارت بر افغانستان باشد.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان