محرومیت ۸۰ درصدی کودکان پناهجوی افغان از تحصیل در پاکستان

کودکان پناهجوی

یک نهاد فعال در بخش آموزش در پاکستان اعلام کرد ۸۰ درصد از کودکان پناهجوی افغان در این کشور از تحصیل و رفتن به مدرسه محروم هستند.

به گزارش اتحادنیوز، یک نهاد فعال در بخش آموزش موسوم به «الف اعلان» در پاکستان اعلام کرد 570 هزار کودک پناهجوی افغان در کمپ‌ها و سایر مناطق پاکستان از رفتن به مدرسه محروم هستند.

«عمر اورکزی» یکی از کارمندان این نهاد گفت علاوه بر این کودکان، به طور تخمینی یک میلیون کودک پناهجوی دیگر نیز که به طوری رسمی ثبت نشده‌اند، از آموزش محروم مانده‌اند.

وی در ادامه نداشتن اسناد قانونی اقامت کودکان پناهجوی خارج از کمپ و فقر خانواده‌های آنها را دلایل اصلی محرومیت این کودکان از آموزش بیان کرد .

اورکزی گفت فقر نیز سبب شده تا کودکان برای به دست آوردن عایدی به خانواده در رستوران‌ها، تعمیرگاه‌ها، کارگاه‌ها و سایر کارهای شاقه مشغول شوند.

در حال حاضر، کودکان پناهجوی افغان در ایالت بلوچستان پاکستان در ایستگاه‌های اتوبوس‌های مسافربری، معادن زغال سنگ و در گذرگاه‌های مرزی چمن-اسپین بولدک و مرز تورخم کار می‌کنند.

«عمران تکر» فعال حقوق کودکان نیز دراین‌باره گفت در حال حاضر 80 درصد کودکان پناهجوی افغان از رفتن به مدرسه محروم هستند که بخش اعظم آنها را دختران تشکیل می‌دهند .

وی همچنین تصریح کرد وضعیت بد اقتصادی بزرگترین سد پیش‌روی آموزش کودکان پناهجوی افغان در پاکستان است .

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان