آیا استفاده از لوازم آرایشی برای زنان باردار خطر دارد

زنان باردار

یک متخصص زنان و زایمان، با اشاره به تمایل زنان باردار برای استفاده از محصولات آرایشی، نکاتی را متذکر شد.

به گزارش اتحادنیوز، زهرا نائیجی، درباره برخی اقدامات زیبایی غیر ضروری و ممنوع برای زنان توضیحاتی داد و اظهار کرد: دوران بارداری یکی از دوره‌های حساس و پراهمیت زندگی مادر و جنین است و اقدامات زیبایی در بارداری باید با دقت و حساسیت بیشتری انجام شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از مراقبت‌های زنان باردار در دوره حساس بارداری برای محافظت از جنین، انجام ندادن برخی از مراقبت‌های زیبایی و یا تغییرات در پوست و مو است که از ممنوعیت‌های زیبایی در بارداری محسوب می‌شود، در پاسخ به این سوال که آیا تزریق ژل و کلاژن در بارداری مضر است؟ افزود: برخی زنان از ژل و فیلر به عنوان یکی از روش‌های رفع چین و چروک پوست استفاده می‌کنند؛ یکی از کاربردهای تزریق ژل زیبایی، جوانی و حجم دهی به صورت و رفع آثار پیری و یا پیشگیری از آن است نکته اینجاست که تزریق کلاژن به پوست یک روش آسان، بی خطر و غیر تهاجمی است که همیشه نتایج مثبتی به دنبال دارد اما حدود سه درصد از مردم به کلاژن حساسیت دارند و با تزریق آن دچار خارش، درد مفاصل و تورم می‌شوند.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه، قبل از تزریق کلاژن باید ابتدا تست کلاژن صورت گیرد و اگر فرد پس از چهار ماه واکنشی نسبت به آن نشان نداد، می‌تواند این تزریق را انجام دهید ضمن اینکه پزشکان و جراحان پلاستیک به هیچ عنوان اجازه انجام این تست را به زنان باردار نمی‌دهند.

نائیجی با بیان اینکه یکی از مواد تشکیل دهنده ژل‌ها، اسید هیالورونیک است که به طور طبیعی در بدن نیز تولید می‌شود، اضافه کرد: ژل‌های تزریق شده در بدن حرکت نمی‌کنند و درصد جذب ژل در جریان خون نیز اندک است، به همین خاطر به نظر نمی‌رسد که تزریق ژل در بارداری برای زنان باردار و جنین خطر آفرین باشد اما توصیه می‌شود در دوران بارداری از تزریق ژل خودداری شود و زنان باردار تزریق ژل را به زمانی بعد از اتمام دوران بارداری و شیردهی موکول کنند تا تمامی جوانب ایمنی برای مادر و جنین رعایت شود.

این متخصص زنان و زایمان اضافه کرد: تزریق فیلر قبل از سلامت جنین اقدام به بارداری را به خطر نمی‌اندازد.

وی درباره تزریق بوتاکس در بارداری نیز توضیحاتی داد و گفت: برای صاف کردن پوست و از بین بردن چین و چروک‌ها از تزریق بوتاکس یا سم بوتولونیوم استفاده می‌شود، بوتاکس سم است و تزریق بوتاکس در بارداری به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، سم بوتاکس بر انتهای اعصاب شما اثر گذاشته و با از بین بردن اثر میانجی‌های عصبی از انقباض عضلاتی که باعث ایجاد چین و چروک در صورت می‌شود، جلوگیری می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: تزریق بوتاکس در دوران حاملگی ممکن است عوارضی مانند زایمان زودهنگام، کاهش وزن جنین در هنگام تولد، محدودیت رشد داخل رحمی و حتی مرگ جنین را به همراه داشته باشد.

نائیجی با بیان اینکه اگر قبل از بارداری یا پایان سه ماهه اول حاملگی بدون اینکه از بارداری خود مطلع باشید، تزریق بوتاکس انجام داده‌اید، خطر کمی جنین شما را تهدید می‌کند، اضافه کرد: با یک تک دوز تزریق زیر پوستی، بوتاکس وارد سیستم گردش خون نمی‌شود و معمولاً اثری بر جنین ندارد بنابراین نگران نباشید اما بعد از اینکه از بارداری خود مطلع شدید به هیچ عنوان بوتاکس تزریق نکنید.

این متخصص زنان و زایمان با تاکید بر اینکه زنان باردار در دوران بارداری نباید تاتو انجام دهند ادامه داد: در دوران بارداری، جریان و حجم خون در بدن افزایش می‌یابد، برای تاتو کردن آرایشگر جوهری را با سوزن به لایه‌های خارجی پوست وارد می‌کند، لایه‌های پوست در دوران بارداری متورم و پرآب هستند اما پس از آن تورم پوست از بین می‌رود، بنابراین ضمن اینکه محل جوهر و خطوطی که آرایشگر کشیده، تغییر می‌کند، وارد شدن این مواد به جریان خون می‌توان برای مادر و جنین خطرآفرین باشد.

ممنوعیت لیزر درمانی در دوران بارداری یکی دیگر از مواردی بود که نائیجی به آن پرداخت و افزود: در دوران بارداری پوست زنان باردار حساس‌تر از هر زمان دیگری است بنابراین انجام لیزر درمانی که برای از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای یا قرمز و خال‌های پوستی کاربرد دارد، در این دوران مطلقاً ممنوع است ضمن اینکه زنان باردار نباید برای از بین بردن موهای زائد از لیزر درمانی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه مانیکور یکی از روش‌های مراقبتی زیبایی برای دست‌ها، انگشت‌های دست و ناخن‌های دست است که شامل مراحل مختلفی مانند سوهان کشیدن و شکل دادن به ناخن، برداشتن پوست اضافی و سایر اقدامات زیبایی می‌شود، ادامه داد: انجام مانیکور یا پدیکور در دوران بارداری مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی نکته اینجاست که برای انجام این روش در دوران بارداری حتماً توجه کنید که آرایشگر وسایل خود را بعد از اتمام کار هر مشتری استریل کند و یا وسایل مانیکور و پدیکور خودتان را از منزل ببرید تا به عفونت پوستی دچار نشوید همچنین به این نکته توجه کنید که بوی مواد مانیکور و پدیکور سبب سردرد و تهوع در بارداری می‌شود.

نائیجی به زنان باردار توصیه کرد: در دوران بارداری بعد از مرتب کردن ظاهر ناخنتان لاک نزنید زیرا فتالات‌های لاک ممکن است سبب بروز نواقص مغزی در جنین شود، مواد شیمیایی موجود در لاک ناخن، لاک پاک کن و مانند آن، یعنی متیل متاکریلات و استونیتریل (ماده شیمیایی که بعد از بلع به سیانید تجزیه می‌شود)، خطرناک هستند و می‌توانند مشکلات زیادی از جمله سوزش پوست، درماتیت تماسی، بثورات جلدی و یا مسمومیت‌های خطرناک ایجاد کنند، ضمناً از محلول‌های تقویت کننده و مرطوب کننده برای رفع خشکی و شکنندگی ناخن‌های خود در بارداری می‌توانید استفاده کنید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه کاشت ناخن نیز به طور مستقیم سلامت زنان باردار یا جنین را تهدید نمی‌کند عنوان کرد: بهتر است در دوران بارداری از کاشت ناخن خودداری کنید زیرا هر عامل شیمیایی می‌تواند روند رشد و تکامل سلول‌ها را تحت تأثیر قرار داده و نتایج نامناسبی را به دنبال داشته باشد، همچنین اگر در طول بارداری مکرراً در معرض حلال‌های مورد استفاده در کاشت ناخن قرار بگیرید روی رشد جنین تأثیر گذاشته و احتمال تأخیر در رشد و اختلالاتی در یادگیری را ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه رنگ مو ترکیبی از موادشیمیایی مختلف است و بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند که زنان باردار در سه ماهه اول بارداری که زمان شکل گیری جنین و پیشرفت سلول‌های اولیه جنین است، موهای خود را رنگ نکنند خاطرنشان کرد: بهتر است در صورت لزوم از رنگ موهای طبیعی که فاقد مواد شیمایی است در ماه‌های بالاتر استفاده کنید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در دوران بارداری برای روشن شدن پوست خود نباید از روشن کننده‌های پوست مانند هیدروکوئینون استفاده می‌کنند، گفت: هیدروکوئینون ضایعات رنگدانه‌ای را درمان و از تولید ملانین جلوگیری می‌کند، ۴۵ تا ۳۵ درصد از هیدروکوئینون در هنگام استفاده موضعی جذب می‌شود و استفاده از آن در بارداری ممکن است عوارضی مانند بروز نقص‌های از بدوتولد و وزن پایین نوزاد در پی داشته باشد.

نائیجی با بیان اینکه استفاده از عطر برای خوشبو شدن بدن در دوران بارداری به مادر و جنین آسیب نمی‌رساند، یادآور شد: البته زنان بارداری که به بوی عطر حساسیت دارند و دچار آسم و تنگی نفس می‌شوند، نباید از عطرها استفاده کنند.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری مهر

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان