تجارت افغانستان از طریق بنادر ایران با دیگر کشورها افزایش یافته است

تجارت

سخنگوی وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان اعلام کرد تجارت افغانستان از طریق چابهار و بندرعباس با دیگر کشورها افزایش یافته است.

به گزارش اتحادنیوز، «آخندزاده عبدالسلام جواد» سخنگوی وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان اعلام کرد در سال گذشته میلادی ارزش حجم تجارت افغانستان با ایران به‌ارزش یک میلیارد و 739 میلیون دلار رسید که از این میزان، 29 میلیون دلار سهم صادرات افغانستان به ایران و حدود یک میلیارد و 710 میلیون دلار هم سهم واردات از جمهوری اسلامی بود.

وی افزود: در سال گذشته میلادی روی راه‌‌ها و روش‌های جدید برای افزایش مبادلات تجاری که نیازمندی افغانستان را برطرف کند، کار کردیم و توانستیم از طریق بندرهای چابهار و بندرعباس تجارت خویش را افزایش دهیم و همچنین تلاش داریم تا بیشترین فعالیت‌های تجاری افغانستان از طریق این بنادر با دیگر کشورها افزایش یابد.

عبدالسلام جواد خاطرنشان کرد: در مذاکرات با مقامات جمهوری اسلامی ایران، تسهیلات خوبی در بخش تجارت ارائه شد و در زمان حاضر هیچ مشکل ترانزیتی و تجاری از طریق بندرهای چابهار و بندرعباس نداریم.

در بیش از دو سال گذشته میزان تبادلات تجاری میان افغانستان و ایران افزایش چشمگیر داشته است و هیئت حاکمه کابل به‌دلیل ایجاد مشکلات در بندر کراچی از سوی پاکستانی‌ها، به راه‌های جایگزین آن تأکید کردند و به بنادر جمهوری اسلامی ایران روی آوردند.

افزایش مالیات پاکستان بر فعالیت‌های ترانزیتی، اعمال محدودیت‌های جدید و بسته شدن راه‌های تجاری با افغانستان از جمله مشکلاتی است که از سوی پاکستانی‌ها برای تاجران افغان اعمال می‌شوند.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان