تقویت مرز تاجیکستان با افغانستان

تقویت مرز

وزارت خارجه تاجیکستان اعلام کرد یک پیش‌نویس برای تقویت مرز این کشور با افغانستان را به سازمان پیمان امنیت جمعی ارائه کرده است.

به گزارش اتحادنیوز، وزارت خارجه تاجیکستان اعلام کرد این کشور پیش‌نویسی را به سازمان پیمان امنیت جمعی ارائه کرده است که در تقویت امنیت مرزهای دو کشور تاثیرگذار است.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد نشست نمایندگان وزارتخانه‌ها و ادارات کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی از هشتم تا یازدهم اسفند در مسکو برگزار شد.

سازمان پیمان امنیت جمعی در پی تحولات اخیر افغانستان چندین رزمایش در نزدیکی مرز تاجیکستان و افغانستان برگزار کرده است.

«سراج‌الدین مهرالدین» وزیر خارجه تاجیکستان بهمن ماه سال جاری گفته بود انتظار دارد برنامه تقویت مرز در سال 2024 تصویب شود.

وی خاطرنشان کرد این برنامه تقویت امنیتی مرزهای تاجیکستان قرار بود در سال 2023 تصویب شود اما به دلایل فنی به سال 2024 واگذار شد.

برنامه توسعه‌‌ای سازمان ملل اواخر بهمن ماه در تاجیکستان اعلام کرد دولت ژاپن از طریق آژانس همکاری بین‌المللی خود (جایکا) پروژه «مدیریت مرز» تاجیکستان با افغانستان را تأمین خواهد کرد.

روزنامه «تایمز آسیای مرکزی» گزارش داده بود جلوگیری از قاچاق مواد مخدر از افغانستان به تاجیکستان و تسهیل تجارت فرامرزی از اهداف این پروژه عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، پروژه «مدیریت مرز» در اوایل سال 2015 راه‌اندازی شده بود و تا سال 2025 ادامه خواهد داشت.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان