لندر ژاپنی عکسی از ماه فرستاد

لندر ژاپنی

لندر SLIM که از خواب بیدار شده بود، تصاویری به زمین فرستاده است.

به گزارش اتحادنیوز، به نقل از اسپیس، لندر SLIM ژاپن پس از حدود یک ماه خواب روی ماه به دستوری از زمین پاسخ داد. یکی از دلایل خواب طولانی لندر روی ماه، وقوع شب در این سیاره (معادل ۱۴ روز زمین) بود.

مقامات سازمان فضایی ژاپن در شبکه اجتماعی ایکس در این باره نوشتند: شب گذشته دستوری به SLIM فرستاده و پاسخ دریافت شد. به این ترتیب تایید شد که فضاپیما توانسته شب ماه را پشت سر بگذارد و قابلیت های ارتباطی آن حفظ شده است.

این سازمان در بخش دیگری از پیام خود وانمود کرد که لندر است و از زبان آن نوشت: دیروز تصمیم گرفتم تا برای مدتی با تیم پروژه ارتباط داشته باشم و پس از آن مدتی استراحت کنم.

جالب آنکه لندر نه تنها بیدار است بلکه به جمع آوری داده های علمی ادامه می دهد. تصاویر تازه در حساب کاربری این ماموریت نشان دهنده یک منطقه جدید از ماه است که دفعه قبل قابل مشاهده بود. این تصاویر با استفاده از دوربین ناوربری ابزار گرفته شده اند.

البته تیم پروژه تصمیم دارد فقط دوباره زمانی با لندر ارتباط برقرار کند که دمای سطح سیاره به سطح ایمن تری رسیده باشد.

لندر SLIM از زمان فرود روی دهانه Shioli در ۱۹ ژانویه مسیر پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. در نهایت لندر به دلیل مشکل موتور به شیوه درست روی سیاره فرود نیامد، اما خوشبختانه پنل های خورشیدی آن هنوز از انرژی آفتاب استفاده می کنند. از آنجا که پنل ها به سمت غرب هستند، میزان نور خورشیدی دریافتی آنها کمتر می شود. در نتیجه تیم کنترل پروژه اندکی پس از فرود روی سیاره خاموش و سپس حدود ۱۰ روز بعد به مدت ۲ روز روشن شد.

سازمان فضایی ژاپن از همین بازه زمانی کوتاه بیشترین بهره را گرفت و در اطراف محل فرود با کمک دوربین چندباندی فضاپیما(MBC) مواد معدنی را جستجو کرد. همچنین این ابزار تصاویر متعددی از صخره ها ثبت کرد.

اما در شب ماه که حدودا معادل ۱۴.۵ روز زمین است، هیچ نور خورشیدی به لندر نرسید. روز در این سیاره حدود ۱۵ فوریه آغاز شد اما لندر به دلیل موقعیت نامساعد نتوانست تا اوایل هفته جاری به نور کافی دست یابد.

احیای خارق العاده لندر حاکی از آن است که قطعات الکترونیکی آن دمای سرد شب(۱۳۰- درجه سانتیگراد) را تحمل کرده اند.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری مهر

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان