شورای علمای شیعه افغانستان: حکومت به مطالبات پاسخ دهد

علمای شیعه

عضو شورای علمای شیعه افغانستان اعلام کرد شیعیان مطالبات خود را از راه خشونت و تضعیف حکومت دنبال نمی‌کنند، همواره در کنار حکومت هستند بنابراین به مطالبان آنها پاسخ داده شود.

به گزارش اتحادنیوز، «سید حسین عالمی بلخی» عضو شورای علمای شیعه افغانستان در حضور برخی علما، مقامات حکومت طالبان، فرهنگیان و شماری از مردم در کابل با اشاره به جمعیت 10 میلیون نفری شیعیان افغانستان اظهار داشت: شیعیان در کنار حکومت هستند بنابراین باید به مطالبان آنها پاسخ داده شود.

وی با اذعان به اینکه هیچگاه این شورا مطالبات خود را از راه خشونت و تضعیف حکومت دنبال نمی‌کند تصریح نمود: به رسمیت شناختن مذهب جعفری، مشارکت‌ در عرصه سیاسی، حل و فصل دعاوی حقوقی شیعیان بر اساس مذهب جعفری، تدریس فقه جعفری در مدارس و دانشگاه‌ها از مطالبات به حق شورای علمای شیعه افغانستان است؛ اما هرگز نمی توانند از این خواسته‌ها عقب‌ نشینی کنند.

عالمی بلخی در این مراسم گفت: در حال حاضر کشور افغانستان با مشکلات فراوانی روبه رو است، هنوز هم  پس از 40 سال مجاهدت در برابر توطئه‌های بزرگ قرار داریم، تحمیل تحریم‌ها و به رسمیت شناخته نشدن نظام فعلی از مشکلات جدی پیش رو است، چنین شرایطی ایجاب می‌کند تا همه دست به دست دهیم و از شرف و استقلال کشور خود دفاع کنیم.

وی گفت: شیعیان همواره همراه و همگام با حکومت بوده‌اند اما متأسفانه طی سه سال گذشته به خواست آنان پاسخ داده نشده است.

عضو شورای علمای شیعه افغانستان با اشاره به اینکه شیعیان این کشور ( الزاماً ) به فقه خود عمل می‌کنند و این نباید از سوی حکومت به عنوان مشکل تراشی تعبیر شود.

بلخی در ادامه گفت: « بحث حضور شیعیان در نظام، بحث تدریس فقه جعفری در مدارس و دانشگاه‌ها از مطالبات اصلی شورای علمای شیعه افغانستان است و آنها نمی‌توانند از این خواست خود عقب نشینی کنند».

وی همچنین تأکید کرد: ما تاکنون جواب منفی دریافت نکردیم و این را چراغ سبز از سوی امارت اسلامی می‌دانیم و امیدواریم به زودی خواسته‌های شورای علمای شیعه افغانستان پاسخ مثبت داده شود.

از سوی دیگر، «مصباح» رئیس حسینیه‌ها و مساجد در وزارت ارشاد، حج و اوقاف امارت اسلامی نیز گفت: اهل سنت و اهل تشیع هر دو به اهل‌بیت(ع) محبت دارند. اهل سنت محبت به اهل بیت(ع) را واجب می‌داند و همه مردم افغانستان عاشق اهل بیت(ع) هستند.

وی تأکید کرد در شرایط کنونی باید تمام مردم دست به دست هم داده برای همدیگر پذیری و رشد و تعالی کشور کار کنند و از تفرقه و تعصب جداً خود داری نمایند.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان