دیپلماسی تجاری محور سفر هیئت حکومت طالبان به ترکمنستان

دیپلماسی تجاری

وزیر خارجه حکومت طالبان که در راس هیئتی به ترکمنستان رفته است برای توسعه روابط دیپلماتیک و توسعه روابط تجاری با عشق‌آباد رایزنی می‌کند.

به گزارش اتحادنیوز، «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی حکومت طالبان اعلام کرد هیئت افغانستان که به عشق‌آباد رفته است درباره روابط دیپلماتیک، توسعه روابط تجاری و افزایش سرمایه‌گذاری در افغانستان رایزنی و تبادل نظر می‌کند.

رسانه‌ها پیش از این گزارش داده بودند «امیرخان متقی» وزیر خارجه حکومت طالبان در راس هیئتی شامل مقامات وزارت معادن، اداره راه آه و شرکت ملی برق افغانستان به ترکمنستان سفر کرده است.

مجاهد اظهار داشت در این سفر همچنین درباره فراهم سازی تسهیلاتی برای تاجران و همکاری مشترک در برخی پروژهای افغانستان نیز گفتگو خواهد شد.

«عبدالحق حماد» کارشناس مسائل سیاسی نیز به طلوع‌نیوز گفت: «تا کنون سفرهایی به ترکمنستان، ازبکستان و برخی کشورهای آسیایی مرکزی و آسیای جنوبی انجام شده است تا خط اتصالی در نظر است به نقطه عمل راه پیدا کند».

چندی قبل نیز وزیر خارجه حکومت طالبان به چین و جمهوری اسلامی ایران سفر کرده بود.

«بخت الرحمان شرافت» رئیس اداره راه آهن حکومت طالبان نیز پیش از این با «خواجه عوض اف» سفیر ترکمنستان در کابل درباره واگذاری زمین برای اجرای پروژه مشترک راه آهن گفتگو کرده بود.

اداره راه آهن افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرده بود برای آغاز کار عملی ساخت سوله و خطوط فرعی جدید در مسیر ترانزیتی گذرگاه «هرات-تورغندی» زمین‌هایی در اختیار ترکمنستان قرار خواهد گرفت.

سال گذشته نیز  وزارت معادن حکومت طالبان اظهار کرده بود بر عملیاتی شدن پروژه تاپی در سفر هیئتی از افغانستان به ترکمنستان تاکید شده بود.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان