شرکت اماراتی مسئول مطالعات فنی پروژه «افغان-ترانس»

افغان-ترانس

اداره راه آهن افغانستان اعلام کرد تفاهمنامه مطالعات فنی پروژه راه آهن افغان-ترانس میان افغانستان، ازبکستان و امارات به امضا رسیده است.

به گزارش اتحادنیوز، اداره راه آهن افغانستان در بیانیه‌ای اظهارداشت «بخت‌الرحمان شرافت» رئیس این اداره در سفر به ازبکستان تفاهمنامه آغاز مطالعات فنی و اقتصادی پروژه افغان- ترانس را با ازبکستان و امارات به امضا رسانده است.

‏در این بیانیه آمده است این تفاهمنامه را بخت‌الرحمان شرافت رئیس راه آهن افغانستان، «میرزا معین اوغلی» وزیر حمل‌ونقل ازبکستان و «الانیش» رئیس شرکت «ادل اولانیش» از امارات امضا کرده‌اند.

بیانیه افزود: «براساس این تفاهمنامه، شرکت اماراتی طرف قرارداد، مطالعات فنی اجتماعی و اقتصادی پروژه خط آهن افغان – ترانس را با هزینه مالی خویش انجام داده است و بعداً نتایج این مطالعات جهت جذب سرمایه‌گذاری با نهادهای مالی، کشورها و تاجران از سوی افغانستان، ازبکستان و پاکستان به اشتراک گذاشته می‌شود».

بر‌اساس مطالعات ابتدایی، ساخت این راه آهن پنج سال زمان می‌گیرد تا تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شود.

پروژه راه آهن افغان – ترانس با عبور از خاک افغانستان، کشورهای آسیای مرکزی را با کشورهای جنوب آسیا  وصل می‌کند.

پیش از این هزینه ساخت این خط آهن به طول 573 کیلومتر بیش از 4.5 میلیارد دلار برآورده شده بود.

رسانه «بی ان نیوز» چندی قبل به نقل از مقامات پاکستانی، ازبکستان و طالبان اعلام کرده بود هزینه ساخت راه آهن افغان-ترانس به تازگی حدود هفت میلیارد دلار برآورد شده است.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان