درخواست کابل پذیرفته نشد/ طالبان در نشست دوحه شرکت نمی‌کند

طالبان

وزارت خارجه حکومت طالبان اعلام کرد به‌دلیل عدم پذیرش درخواست خود برای حضور در نشست دوحه به عنوان تنها طرف مسئول به نمایندگی از افغانستان، در این نشست مشارکت نمی‌کند.

به گزارش اتحادنیوز، وزارت خارجه حکومت طالبان در بیانیه‌ای با اعلام عدم حضور خود در نشست دوحه نوشت: امارت اسلامی افغانستان بر این باور است که نشست نمایندگان ویژه کشورهای مختلف در دوحه به ریاست آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، فرصت خوبی بود تا گفتگوهای صریح و سازنده در مورد موضوعات مورد اختلاف صورت می‌گرفت.

بیانیه افزود: وزارت امور خارجه به سازمان ملل متحد تصریح کرده است در صورتی که امارت اسلامی به‌عنوان یگانه طرف مسئول به نمایندگی از افغانستان شرکت می‌کند و زمینه برای گفتگوهای واضح در سطح عالی میان هیئت افغانستان و سازمان ملل متحد در مورد تمامی مسائل مساعد شود؛ اشتراک مفید خواهد بود، اما به دلیل عدم پیشرفت دراین‌باره، اشتراک بی‌نتیجه توسط امارت مفید دانسته نشد.

وزارت خارجه طالبان در ادامه تصریح کرد: در صورتی که ملل متحد حقایق موجود را درک کند و تحت فشار شماری از طرف‌های محدود قرار نگیرد و این نکته را مد نظر قرار دهد که نظام کنونی افغانستان مانند رژیم بیست سال گذشته تحت تأثیر کسی قرار نمی‌گیرد؛ امکان دارد در گفتگوها با امارت اسلامی افغانستان پیشرفت صورت گیرد.

در انتهای این بیانیه نیز تأکید شده است: تعامل دو و نیم ساله میان امارت اسلامی و کشورهای منطقه نشان داد اگر از تکرار تجارب ناکام بیست سال گذشته اجتناب شود و به‌جای تصمیمات تحمیلی یک‌جانبه و فشارها، برخوردی واقع‌بینانه و عمل‌گرایانه صورت گیرد، در روابط دوجانبه با سایر طرف‌ها نیز می‌تواند پیشرفت صورت گیرد.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان