آمادگی ۱۶ تشکل از مهاجران افغان در کشورهای غربی برای همکاری با طالبان

۱۶ تشکل

شانزده تشکل از مهاجران افغان در کشورهای غربی طی نامه‌ای خطاب به وزارت خارجه طالبان حمایت خود را از قوانین و حاکمیت کنونی افغانستان اعلام کردند.

به گزارش اتحادنیوز، شانزده نهاد و تشکل از مهاجران افغانستانی مقیم آمریکا، استرالیا و کشورهای اروپایی در نامه‌ای به وزارت خارجه طالبان، ضمن اعلام حمایت از هیئت حاکمه افغانستان خواستار ایجاد نمایندگی‌های مردمی توسط طالبان در این کشورها شدند.

در نامه این نهادها آمده است: «ما به قوانین و ضوابط دینی و ملی و حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان احترام می‌گذاریم و آن را می‌پذیریم».

نویسندگان نامه می‌افزایند وزارت خارجه طالبان فقط 36 نمایندگی سیاسی را در خارج از افغانستان به رسمیت می‌شناسد. این نمایندگی‌ها اسناد و مدارک شهروندان افغانستان مقیم در کشورهای دیگر را تایید نمی‌کنند،‌ از جمله در کشورهایی که دیپلمات‌های دولت پیشین سفارتخانه‌ها را اداره می‌کنند و با طالبان تعاملی ندارند.

نویسندگان این نامه برای رفع این مشکل مهاجران افغان، طرحی را برای ایجاد نمایندگی‌های مستقل کنسولی در همکاری با طالبان پیشنهاد کرده‌اند.

در شرح این طرح آمده است که شانزده سازمان امضاکننده این نامه تصمیم دارند با تشکیل گردهمایی‌های گسترده از مهاجران افغانستان افرادی را در هماهنگی با طالبان به‌عنوان «کارمندان ارائه خدمات کنسولی» انتخاب کنند. همچنین، روش‌هایی را برای انتقال پول «طبق رهنمود وزارت خزانه‌داری طالبان» ایجاد خواهند کرد.

فهرست این انجمن‌ها از این قرار است: اتحاد مراکز اسلامی افغان‌ها، مجمع دیاسپورای جهانی افغان‌ها، انجمن افغان‌های هم‌صدا، شورای مدنی افغان‌های مقیم آمریکا، انجمن فرهنگی افغان‌ها در سوئیس، سازمان دفاع از مهاجران افغان در ایتالیا، انجمن مدافعان منافع ملی افغانستان، حرکت مدنی دفاع از حقوق زنان افغان، انجمن حقوق افغان‌ها در سوئد، بنیاد افغان-آلمانی، انجمن مشورتی و مدنی افغان‌های مقیم بریتانیا، انجمن افغان-استارت‌اپ، انجمن حق و حقیقت، انجمن استادان و دانشمندان افغانستان، اتحادیه مسلمین افغان در آلمان، و انجمن علمای افغان در اروپا.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان