تلاش هند برای اتصال به آسیای مرکزی از چابهار و افغانستان

هند

معاون مشاور امنیت ملی هند در نشست بیشکک از کشورهای آسیای مرکزی خواسته است تا از مسیرهای چابهار و افغانستان با این کشور تجارت کنند.

به گزارش اتحادنیوز، «ویکرام میسری» معاون مشاور امنیت ملی هند در نشست بیشکک که برای افغانستان برگزار شد با نمایندگان ایران، روسیه، قرقیزستان و ترکمنستان دیدار و گفتگو کرده است.

به گزارش رسانه‌ها، معاون مشاور امنیت ملی هند در این دیدارها گفته بود این کشور به دنبال افزایش تجارت با کشورهای آسیای مرکزی است.

هند با جمعیت زیاد یکی از بزرگترین اقتصادها در جهان است و برای دسترسی به بازارهای جدید از جمله آسیای مرکزی تلاش می‌کند تا از چین جلو بیفتد. بنابراین بندر چابهار و افغانستان نزدیک‌ترین مسیر برای دستیابی به این هدف است.

کشورهای آسیای مرکزی برخی از کالاهای خود را با عبور از خاک افغانستان به پاکستان و سپس به هند انتقال می‌دهند اما دولت اسلام‌آباد در مواردی این روند تجاری را با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش ایندیپندنت، پاکستان و هند رقابت دیرینه‌ای دارند و این رقابت‌ها بر بسیاری از مسائل تاثیر می‌گذارد.

پاکستان حضور هند در افغانستان را تهدیدی برای منافع سیاسی، اقتصادی، و امنیتی‌اش تلقی می‌کند و به هر وسیله ممکن می‌خواهد که حضور هند را در افغانستان کاهش دهد.

ویکرام میسری معاون مشاور امنیت ملی هند در نشست بیشکک همچنین گفته بود کشورش در حال حاضر حدود 500 پروژه در 34 ولایت افغانستان در بخش‌های برق، تامین آب، راه‌ها و جاده‌ها، مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، آموزش، و کشاورزی در دست اجرا دارد.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان