بانک جهانی کار پروژه «کاسا-۱۰۰۰» در افغانستان را از سر می‌گیرد

بانک جهانی

بانک جهانی اعلام کرد تحت رویکرد جدید این بانک برای حمایت از مردم افغانستان، کار پروژه انتقال انرژی کاسا-۱۰۰۰ در افغانستان از سر گرفته می‌شود.

به گزارش اتحادنیوز، بانک جهانی اعلام کرد کمیته مدیران اجرایی این بانک رویکرد جدید تعدیل‌شده‌ای را موسوم به «رویکرد 3.0» برای حمایت از مردم افغانستان تصویب کردند که بر اساس آن کار پروژه انتقال انرژی کاسا-1000 در افغانستان از سر گرفته می‌شود.

در اطلاعیه بانک جهانی آمده است کار پروژه کاسا -1000 به درخواست سه کشور همسایه افغانستان از سر گرفته می‌شود تا از خطر تبدیل‌شدن این پروژه به یک «دارایی سرگردان» جلوگیری شود‌.

این بانک اما تأکید کرده است کار این پروژه به روشی از سر گرفته خواهد شد که اطمینان حاصل شود تمام پرداخت‌های ساخت‌وساز و درآمدهای آینده خارج از افغانستان مدیریت می‌شود و شامل سیستم‌های تحت مدیریت طالبان نمی‌شود.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

پروژه کاسا-1000، یک پروژه انتقال انرژی از تاجیکستان و قیرقیزستان به پاکستان از طریق افغانستان به ارزش 1.2 میلیارد دلار است. بانک جهانی گفته است کار این پروژه در سه کشور دیگر تقریباً تمام شده است و تنها در افغانستان باقی مانده است.

کار ساخت این پروژه در افغانستان پس از تسلط طالبان بر این کشور، متوقف شد.

بانک جهانی همچنین اعلام کرد تحت رویکرد جدید خود، کمک‌هایش را به مردم افغانستان از طریق نهادهای سازمان ملل متحد و سایر نهادهای بین‌المللی انجام خواهد داد.

در اطلاعیه اعلام نشده تحت این رویکرد چه مقدار پول برای کمک به افغانستان اختصاص داده است، اما «خبرگزاری فرانسه» در گزارشی نوشت تحت این رویکرد، 300 میلیون دلار به افغانستان کمک می‌شود.

در اطلاعیه بانک جهانی آمده است که این بانک از سال 2021 به این‌سو، برنامه حمایت از مردم افغانستان را با رویکرد گام به گام دنبال کرده است.

این بانک گفته است که در رویکرد 1.0 خود 280 میلیون دلار به یونیسف و برنامه جهانی غذا برای رفع نیازهای اضطراری در بخش بهداشت و تغذیه کمک کرده است.

بانک جهانی گفته است که بر اساس رویکرد 2.0 نیز 1.3 میلیارد دلار برای حمایت از مردم افغانستان در بخش‌های بهداشت، آموزش، امنیت غذایی، معیشت و آب کمک کرده است.

این بانک گفته است که این کمک‌ها خارج از سیستم‌های تحت مدیریت طالبان صورت گرفته و بر ارائه خدمات به زنان و دختران متمرکز بوده است.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان