ازبکستان: رویکرد مشترکی با آمریکا در قبال افغانستان داریم

ازبکستان

نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در دیدار با سفیر آمریکا اظهار داشت تاشکند رویکرد مشترکی با واشنگتن در قبال افغانستان دارد.

به گزارش اتحادنیوز، «عصمت الله ایرگاشوف» نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در امور افغانستان در دیدار با «جاناتان هنیک» سفیر آمریکا ضمن تبادل نظر درباره روابط، همکاری‌های دوجانبه و نشست دوحه اظهار داشت: تاشکند رویکرد مشترکی با واشنگتن در قبال افغانستان دارد.

وزارت خارجه ازبکستان همچنین در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در این دیدار درباره وضعیت همکاری‌های دوجانبه درباره افغانستان مورد بررسی قرار گرفته است و طرفین بر همکاری متقابل برای حفظ گفتگوهای سیستماتیک در زمینه روند صلح افغانستان تأکید کرده‌اند، همچنین رایزنی‌هایی در مورد نشست دوحه صورت گرفت.

وزارت خارجه ازبکستان افزود: رویکرد و مواضع تاشکند و واشنگتن برای حل مسئله افغانستان تا حد زیادی با هم منطبق  و سازگار است.

نماینده ویژه ازبکستان در امور افغانستان دی ماه سال گذشته نیز در دیدار با سفیر آمریکا در تاشکند درباره شرایط افغانستان و تلاش‌های دو کشور برای حل بحران افغانستان تبادل نظر کرده بود.

نمایندگان ازبکستان و آمریکا همچنین تأکید کرده بودند طالبان خواسته‌های کلیدی جامعه جهانی، به‌‌ویژه در خصوص تضمین حقوق زنان و دختران را باید برای کار و آموزش برآورده کند.

منابعی در دولت آمریکا پیش از این نیز به رسانه‌ها گفته بودند واشنگتن با ازبکستان و تاجیکستان در حال مذاکره است تا هواپیماها و بالگردهای افغانستان را به‌ازای حمایت‌ نظامی از خودش به این کشورها بسپارد.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان