تحریم های غربی – عربی مانع بازسازی سریع مناطق زلزله زده حلب

تحریم های

زلزله سوریه در ماه فوریه ۲۰۲۳ بحران جدیدی را به دردهای ملت سوریه اضافه کرد. پیامدهای این فاجعه هنوز به طور کامل از میان نرفته است.

به گزارش اتحادنیوز، فاجعه فراموش نشدنی زلزله سوریه بسیاری از مردم این کشور را داغ دار کرده است. در طول یکسال گذشته بحران ناشی از زلزله نیز به دردهای دیگر مردم سوریه از جمله تروریسم، تحریم‌های ظالمانه و ناامنی اضافه شده بود.

در این مدت فرایند بازسازی ساختمان‌های تخریب شده اگرچه با کمک دولت سوریه آغاز شده، اما به دلیل کارشکنی کشورهای غربی و عربی بازسازی روند کُندی دارد.

حلب , زلزله سوریه ,

ریمان؛ بازمانده زلزله حلب: خانه ما اینجا قرار داشت؛ آوار بر سر ما خراب شد. دو روز بعد مرا از زیر آوار بیرون کشیدند. مادرم بعد از سه روز فوت کرد. خانه در یک لحظه سرمان خراب شد. برگشتم تا با تیم های امداد از زیر آوار مقداری اسباب و اثاثیه بیرون بیاورم. ان شالله که دوباره بتوانیم برگردیم و در اینجا زندگی کنیم. اما لحظه بسیار سختی برای ما بود. باز هم خدا را به خاطر همه چیز شکر می‌کنم.

یکی دیگر از اهالی این منطقه که ابو محمود نام دارد نیز می کوشد با کمک کارگران آوار خانه تخریب شده اش را بردارد و مقدمات بازسازی آن را پس از دریافت کمک‌هایی از دولت سوریه فراهم کند.

حلب , زلزله سوریه ,

ابو محمود، در این باره می گوید: «استانداری حلب کمک های را در اختیار ما گذاشت. کمک‌ها در دو مرحله به ما اعطا شد. در مرحله اول 80 میلیون لیره به ما تخصیص داده شد و پس از آوار برداری و شروع ساخت مرحله دوم کمک مالی هم به مردم اینجا پرداخت خواهد شد.»

یک سال بعد از زلزله‌ای که فاجعه‌ی قرن خوانده شد، فعالیت‌‌ها از آواربرداری گرفته تا بازسازی، ساخت و ساز و تامین محل های سکونت جایگزین برای آوارگان و آسیب دیدگان زلزله در محله‌های مختلف شهر حلب و به ویژه بخش قدیمی شهر همچنان جریان دارد. نقش بیمه سوریه در ارائه خدمات و کمک‌های امدادی به مردم شهر

در کنار اهتمام به بازسازی قلعه حلب و بازارهای قدیمی اطراف آن علی رغم امتناع سازمان‌های بین المللی از مشارکت در فرایند بازسازی و همچنین تحریم‌های آمریکایی اعمال شده علیه دمشق، آشکار و غیرقابل انکار است.

حلب , زلزله سوریه ,

 زینب، عضو سازمان بیمه سوریه: «با  گذشت یک سال از زلزله، معلوم است که مسئولیت های بیمه به اتمام نرسیده است. ارزیابی هایی از خسارات وارده به ساختمان‌ها داشتیم تا امروز ارزیابی 97 هزار واحد با خسارات کم، نیازمند بازسازی و کاملا تخریب شده انجام شده است. علاوه بر این در بازسازی خانه‌ها نیز مشارکت داشتیم. تعداد واحدهایی که بدون آسیب جدی بازسازی شدند، به 512 واحد مسکونی می رسد. امروز نقش پررنگی در بازسازی بخش قدیمی شهر حلب بر عهده داریم. تمهیدات لازم برای بازسازی این منطقه انجام شده اقدامات لازم برای بازارهای قدیمی شهر حلب نیز انجام شد برخی بازارها در خلال زلزله آسیب دیده بودند و نقش سازمان بیمه، بازسازی این مناطق و طراحی یک نقشه راهبردی برای بازسازی بخش‌های باقی مانده بازارهای قدیمی حلب است»

 محمد مسطو، پیمانکار: «اینجا بعد از زلزله کار بازسازی را آغاز کرده‌ایم. در اولین مرحله باید کار آوار برداری انجام شود. بعد از پایان کار که حدود 15 تا 20 روز طول می کشد. کار ساخت را با نظارت دولت آغاز می کنیم. درطول ساخت دولت با ما همراه خواهد بود. در ابتدا کمک‌هایی به ما تعلق می گیرد. در مرحله بعد هم باز کمک‌هایی دریافت می‌کنیم تا کار به اتمام برسد.»

چرخ بازسازی و آبادانی حلب پس از زلزله با سرعتی کُند به حرکت در آمده است؛ علت این کُندی کارشکنی کشورهای عربی و خارجی از ارسال حداقل کمک‌های بشردوستانه به دولت سوریه به دلیل مجازات‌های وضع شده از سوی کشورهای اروپایی علیه سوریه است.

یک سال از زلزله ویرانگر شهر حلب می‌گذرد و تلاش‌های داخلی و خارجی برای تامین نیازمندی های امدادی برای کمک به آسیب دیدگان زلزله  این شهر ادامه دارد. در این بین تحریم های تحمیلی آمریکا علیه سوریه همچنان مانعی در برابر ارسال هرگونه کمک بشردوستانه به مردم این شهر به شمار می رود.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان