دیدبان حقوق بشر: کاهش کمک‌های خارجی نظام بهداشت افغانستان

دیدبان حقوق بشر

دیدبان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرد کاهش شدید کمک‌های خارجی در حوزه بهداشت افغانستان مردم این کشور را به طور فزاینده‌ای در برابر بیماری‌ها و سوءتغذیه بسیار آسیب پذیر کرده است.

به گزارش اتحادنیوز، سازمان دیدبان حقوق بشر در گزارشی با اشاره به کاهش شدید کمک‌های خارجی در حوزه بهداشت و درمان افغانستان تأکید کرد: بحران بهداشت، مردم افغانستان را به طور فزاینده‌ای در برابر سوءتغذیه شدید و بیماری‌ها آسیب‌پذیر کرده است و حق سلامت میلیون‌ها افغان را به خطر انداخته است.

این گزارش 38 صفحه‌ای افزود تصمیم برای کاهش کمک‌های بشردوستانه از سوی اهداکنندگان، دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی را تضعیف و اقتصاد را بی ثبات کرده و همچنین ناامنی غذایی را وخیم‌تر نموده است.

دیدبان حقوق بشر در این گزارش عنوان می‌کند: در فاصله ماه فوریه 2023 تا ژانویه 2024 با مقامات کمک‌رسان افغان و خارجی، کارکنان مراقبت‌های بهداشتی و افرادی که به دنبال مراقبت‌های بهداشت و سلامت هستند در 16 ولایت افغانستان مصاحبه کرده است.

گزارش خاطرنشان کرد: در طول دو دهه گذشته نیز دولت‌های پیشین افغانستان برای تأمین مالی خدمات اساسی مانند مراقبت‌های بهداشتی اولیه، به حمایت‌های توسعه‌ای بین‌المللی از سوی اهداکنندگان وابسته بوده است.

در گزارش تأکید شده در میان کسانی که از بحران بهداشت افغانستان آسیب بیشتری دیده‌اند، افراد دارای معلولیت نیز هستند.

افغانستان به دلیل چندین دهه جنگ و درگیری و از سویی تحریم‌های اقتصادی یکجانبه، مراقبت‌های بهداشتی اندکی از مادران و نیز افراد دارای معلولیت داشته است.

گزارش همچنین با اشاره به آسیب‌پذیری نظام بهداشت و درمان افغانستان، تصریح کرده است در حالی که افغان‌ها بیشتر هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی را از جیب خود پرداخت می‌کردند، مشارکت مالی دولت پیشین به سیستم مراقبت‌های اولیه عمومی ناچیز بود و این حوزه بهداشت و درمان را پس از قطع کمک‌ها در معرض فروپاشی قرار داد.

سازمان ملل تخمین می‌زند بیش از نیمی از جمعیت افغانستان در سال 2024 به کمک‌های بشردوستانه نیاز خواهند داشت. در حالی که سازمان‌های بشردوستانه کمک‌های حیاتی ارائه می‌کنند، نمی‌توانند تمام خدمات ضروری که پیش‌تر به حمایت حامیان مالی وابسته بود را جایگزین کنند.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان