مشاور پوتین: روسیه‌ از حضور طالبان در «کوپ‌ ۲۹» حمایت می‌کند

مشاور پوتین

مشاور رئیس جمهور روسیه در دیدار با وزیر خارجه طالبان گفت مسکو از حضور هیئت کابل در بیست‌ونهمین نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد حمایت می‌کند.

به گزارش اتحادنیوز، روسلان ایدلگیریف، مشاور و نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور تغییرات اقلیمی گفته است که کشورش از حضور هیأت طالبان در بیست‌ونهمین نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد موسوم‌ به «کوپ 29» حمایت می‌کند.

وزارت خارجه طالبان در اطلاعیه‌ای نوشت نماینده پوتین در این دیدار تأکید کرد افغانستان باید در نشست‌های بین‌المللی در مورد تغییرات اقلیم اشتراک داشته باشد.

اطلاعیه می‌افزاید متقی نیز اظهار داشت اگرچه افغا‌نستان در تولید گازهای گلخانه‌ای نقش ندارد، اما از تأثیرات منفی تغییرات اقلیمی مصون نیست.

وزیر خارجه طالبان ضمن درخواست برای حمایت روسیه از حضور هیئت طالبان در نشست‌های بین‌المللی در مورد حفاظت محیط زیست، از این کشور خواست تا کارمندان ادارات محیط زیست و جنگلات افغانستان را آموزش دهد.

بیست‌ونهمین نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد (کوپ 29) قرار است از 11 تا 24 نوامبر سال جاری میلادی در شهر باکو، پایتخت آذربایجان برگزار شود.

در دور قبلی این نشست که سال گذشته میلادی در امارات برگزار شد، از طالبان دعوت نشده بود.

بر اساس یک گزارش گروه بین‌المللی بحران، برگزارکنندگان نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل به‌دلیل عدم به رسمیت‌شناسی طالبان از سوی کشورهای جهان، نتوانستند راهی برای دعوت از این گروه در این نشست پیدا کنند.

افغانستان در میان ده کشوری است که در معرض آسیب‌پذیری شدید از تغییرات اقلیمی و بلایای طبیعی قرار دارد و در سال جاری شمسی، برای سومین سال متوالی خشکسالی شدید را تجربه کرد.

نهادهای سازمان ملل متحد بارها از تأثیرات ناگوار تغییرات اقلیمی بر زندگی مردم افغانستان هشدار داده‌اند و خواستار کمک جامعه جهانی برای مقابله با تأثیرات تغییرات اقلیمی در این کشور شده‌اند‌.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان