طالبان: اجازه تهدید از خاک افغانستان علیه همسایگان را نمی‌دهیم

طالبان

معاون سیاسی نخست وزیر حکومت طالبان طی نشستی در شرق افغانستان گفت اجازه نمی‌دهیم از خاک افغانستان کشورهای همسایه و جهان تهدید شوند.

به گزارش اتحادنیوز، «مولوی عبدالکبیر»، معاون سیاسی نخست وزیر حکومت طالبان در یک نشست عمومی با حضور بزرگان قومی و برخی علما دینی در ولایت ننگرهار اظهار داشت:  اجازه نمی‌دهیم از خاک افغانستان کشورهای همسایه و جهان تهدید شوند.

وی افزود هیئت حاکمه افغانستان خواستار روابط خوب با همه کشورها به ویژه کشورهای همسایه است و اجازه نخواهد داد که خاک افغانستان علیه کسی استفاده شود.

مولوی عبدالکبیر تأکید کرد: «همسایگان و جهان باید مطمئن باشند که امارت اسلامی سیاست خارجی اقتصاد محور را پیش می‌برد و با هیچ کسی خواستار ایجاد منازعه نیست، بلکه می‌خواهد با جامعه جهانی تعامل مثبت داشته باشد».

معاون سیاسی نخست وزیر حکومت طالبان با اشاره به نشست دوحه، گفت: این نشست به منظور گسترش تعاملات افغانستان با جهان برگزار می‌شود.

«امیرخان متقی» وزیر خارجه حکومت کنونی افغانستان پیش از این در دیدار با «علیم خان یاسین‌گیلدیوف» سفیر قزاقستان در کابل گفت هبود اجازه نخواهیم داد هیچ کشوری از خاک افغانستان مورد تهدید قرار گیرد.

با این حال، «شیرمحمد عباس استانکزی» معاون سیاسی وزارت خارجه حکومت طالبان نیز اواسط مردادماه سال جاری بدون نام بردن از کشور مشخصی تاکید کرده بود سرویس‌های اطلاعاتی برخی کشورها با استفاده از نام و هویت مهاجران افغان بازداشت شده‌اند و می‌خواهند بین افغانستان و همسایگان اختلاف ایجاد کنند.

وی در ادامه تأکید کرد افغانستان خواستار روابط نیک با جامعه جهانی و کشورهای همسایه است و کابل اطمینان می‌دهد خاک افغانستان علیه هیچ کشوری از جمله کشورهای همسایه استفاده نخواهد شد.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان