فرمان اجرایی «بایدن» برای سرقت دارایی‌های افغانستان تمدید شد

فرمان

رئیس جمهور آمریکا که به پنهان کردن اسناد جنگ افغانستان متهم است طی فرمان توقیف دارایی‌های افغانستان را تمدید کرد.

به گزارش اتحادنیوز، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا طی فرمانی، توقیف حدود 10 میلیارد دلار از دارایی‌های مردم افغانستان را تمدید کرد.

وی در سال 2022 میلادی با صدور فرمانی اجرایی با عنوان «فرمان اجرایی برای حفاظت از دارایی‌های مشخص بانک مرکزی افغانستان به نفع مردم افغانستان» حدود 10 میلیارد دلار از دارایی‌های افغانستان را توقیف کرده بود.

کاخ سفید در بیانیه‌ای به نقل از جو بایدن اعلام کرده است به دلیل بحران بشری در افغانستان و تهدید ناشی از آن، فرمان صادر شده رئیس جمهور آمریکا در 11 فوریه 2022 پس از 11 فوریه 2024 نیز قابل اجرا است.

جو بایدن گفته است خانواده‌های قربانیان حملات یازده سپتامبر و طرف‌های مختلف درباره دارایی‌های افغانستان درخواست‌های قانونی دارند و یا برای ارائه دعوی آمادگی نشان داده‌اند.

این اظهارات درحالی است که دادگاهی در آمریکا اوایل سال گذشته تاکید کرد قربانیان حملات 11 سپتامبر حق دریافت 305 میلیارد دلار از دارایی‌های افغانستان را ندارند.

پیش از این پس از توقیف دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا، وکلای خانواده‌های کشته‌شدگان حملات 11 سپتامبر نیز برای دریافت غرامت از این پول‌ها تلاش کردند.

با این حال، سازمان ملل، نهادهای امدادرسان، برخی دولت‌های منطقه و همچنین طالبان تاکید دارند که این پول‌ها برای جلوگیری از وقوع فاجعه انسانی باید آزاد شود.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان